Home Kosova Kriza energjitike ‘godet’ Kosovën, ndalohet përdorimi i minierës së kriptomonedhave mes ndërprerjeve...

Kriza energjitike ‘godet’ Kosovën, ndalohet përdorimi i minierës së kriptomonedhave mes ndërprerjeve të energjisë

Kosova ka ndaluar minierat e kriptomonedhave për të frenuar përdorimin e energjisë elektrike pasi po përballet me një krizë energjetike të shkaktuar nga rritja e çmimeve globale, raporton BBC.

Qeveria thotë se shërbimet e sigurisë do të identifikojnë dhe shtypin burimet e minierave të kriptomonedhave. Minierat janë intensive të energjisë dhe përfshijnë verifikimin e transaksioneve digjitale për të marrë kriptomonedha si shpërblim. Ndërkohë që e gjithë Evropa përballet me rritje të mprehtë të çmimeve, Kosova po zbaton ndërprerjet e vazhdueshme në mes të mungesës së energjisë elektrike. Termocentrali më i madh i shtetit ballkanik me qymyr u mbyll muajin e kaluar për një problem teknik, duke detyruar qeverinë të importojë energji elektrike me çmime të larta. Një gjendje e jashtëzakonshme 60-ditore, e shpallur në dhjetor, i dha qeverisë kompetenca për të ndarë më shumë para për importet e energjisë dhe për të vendosur kufizime më të rrepta në përdorimin e energjisë Ndërprerjet kanë shkaktuar protesta dhe thirrje për dorëheqjen e ministres së ekonomisë, Artane Rizvanolli. Çmimet e energjisë po rriten në qiell në të gjithë Evropën për arsye të ndryshme, duke përfshirë furnizimet e ulëta nga Rusia dhe kërkesën e lartë për gaz natyror ndërsa ekonomitë rimëkëmben nga pandemia Covid-19. Rritja është nxitur nga tensionet gjeopolitike me Rusinë, e cila furnizon një të tretën e gazit të Evropës. Rusia ka hedhur poshtë akuzat evropiane se ka kufizuar dërgesat e gazit ndërkohë që tensionet janë ngritur për konfliktin në Ukrainën lindore.

Ndërsa kriza energjetike vijon, Kosova është goditur më shumë se të tjerat. Muajin e kaluar autoritetet thanë se Kosova po importonte 40% të energjisë së saj të konsumuar.

Të martën, Rizvanolli tha në Facebook se qeveria kishte vendosur të ndalonte të ashtuquajturin minierë të kriptove për të zbutur efektet e krizës globale të energjisë. Minierat e kriptomonedhave si Bitcoin përfshin lidhjen e kompjuterëve – zakonisht “makinat minerare” të specializuara – me rrjetin e monedhës në internet.

Deri vonë, Kosova ‘krenohej’ me një nga tarifat më të lira të energjisë elektrike në Evropë. Në këtë mjedis, miningu i kriptove u bë i njohur në mesin e të rinjve në Kosovë. Kjo praktikë është veçanërisht e popullarizuar në zonat veriore të Kosovës, ku serbët etnikë nuk e njohin pavarësinë e shtetit dhe refuzojnë të paguajnë faturat e energjisë elektrike. Të shqetësuar për ndikimin mjedisor të praktikës, vende të tjera si Kina dhe Irani kanë goditur minierat e kriptove. Vitin e kaluar, Irani shpalli një ndalim katër mujor, sepse po kullonte më shumë se 2 GW nga rrjeti çdo ditë.