Home Ekonomia Kriza e strehimit në Gjermani po godet rëndë refugjatët-Berlini dhe qytete të...

Kriza e strehimit në Gjermani po godet rëndë refugjatët-Berlini dhe qytete të tjera po krijojnë shtëpi me kontejnerë

Me një rritje prej 80 për qind të kërkesave për azil këtë vit, Berlini dhe qytete të tjera gjermane po krijojnë shtëpi me kontejnerë në një sfond të protestave të ekstremit të djathtë.

Mungesa e akomodimit ka detyruar Berlinin të kthejë një aeroport të vjetër në një qendër me qindra shtëpi me kontejnerë për refugjatët.

Qeveritë vendore thonë se nevojitet më shumë mbështetje financiare – veçanërisht duke pasur parasysh inflacionin dhe rritjen e numrit të azilkërkuesve.

Në Gjermani ka pasur një rritje prej 78 për qind të kërkesave për azil në katër muajt e parë të këtij viti krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar.

Qeveria kombëtare premtoi një miliard euro shtesë në fillim të këtij muaji, por disa politikanë thonë se kjo nuk mjafton.

Në Brandenburg, pranë Berlinit, ka plane për të ndërtuar tre mijë shtëpi me kontejnerë këtë vit.

Anëtarja e Parlamentit të Shtetit Petra Budke tha se këto shtëpi nuk ishin një zgjidhje afatgjatë dhe se lejet e ndërtimit duheshin thjeshtuar.

“Ne duhet të ndërtojmë shumë më shumë apartamente në të ardhmen dhe duhet të fillojmë tani,” tha Budke, një anëtar i të Gjelbërve në qeverinë e koalicionit të Brandenburgut.

“Procedura burokratike kërkon një kohë shumë, shumë të gjatë dhe kjo mund të shkurtohet. Kjo do të ndihmonte vërtet shumë,” shtoi ajo.

Por nuk është vetëm mungesa e furnizimeve dhe burimeve ajo që ka qenë sfiduese. Ka pasur gjithashtu protesta në të gjithë Gjermaninë për planet për më shumë strehim.

Demonstratat janë organizuar nga politikanë të ekstremit të djathtë, të cilët janë kundër arritjes së më shumë refugjatëve në qytetet e tyre.

Qeveria kombëtare do të mbajë një tjetër takim me qeveritë vendore për trajtimin e azilkërkuesve në nëntor.

Previous articleVrasja e Arjan Gosës/ Familja Rexha frikë për një tjetër hakmarrje, kërkon mbrojtje nga policia
Next articlePerëndimi e SHBA dërguan në Kiev avionë luftarakë, Borell: Në Ukrainë ka nisur trajtimi i pilotëve për të drejtuar F-16!