Home Bota Krishtlindja e “vetmuar” e Vladimir Putin

Krishtlindja e “vetmuar” e Vladimir Putin

Katedralja “më e sigurt” e Rusisë është urdhëruar të organizojë një ceremoni për Krishtlindjen ortodokse, ku i pranishëm ka qenë vetëm lideri i Kremlinit, Vladimir Putin.

Që prej ardhjes në pushtet, 23 vjet më parë, kjo ishte hera e parë që Vladimir Putin zgjodhi Katedralen e shenjtë të Ungjillit për ceremoninë e Krishtlindjes ortodokse.

Ndërkohë, në mediat e Britanisë së Madhe, kjo është komentuar si frikë e Putinit, i cili ka zgjedhur një vend të sigurt për Krishtlindje, duke eliminuar shfaqjen e tij në një vend tjetër të mbushur me njerëz.

Putini duket i ftohtë në katedralen e lashtë, në kontrast me videon e mesazhit të Krishtlindjes, ku ai tha: Kjo festë frymëzon njerëzit për vepra dhe aspirata të mira”. Para Krishtlindjes, Putini urdhëroi një armëpushim 36-orësh, por ai u refuzua nga Ukraina, e cila një ditë më parë, akuzoi Rusinë se kishte shkelur urdhrin e dhënë nga vetë Putini.

Previous articleZhdukja e Martinajt/ Si i ‘spostoi’ tre herë prokurorët ish-agjenti i policisë
Next articleKryenegociatorja e Shqipërisë me BE-në: Samiti BE-Ballkani Perëndimor në Tiranë forcoi mbështetjen për integrimin