Home Bota Kremlini: Putin së shpejti do të takohet me Erdogan

Kremlini: Putin së shpejti do të takohet me Erdogan

Presidenti rus Vladimir Putin pritet të takohet së shpejti me presidentin turk Tajip Erdogan, tha sot Kremlini.

I pyetur në lidhje me ftesën e Erdoganit drejtuar Putinit për të vizituar Turqinë për të diskutuar marrëveshjen e grurit të Detit të Zi dhe çështje të tjera, zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha se “ky takim do të zhvillohet së shpejti”.

“Ne zakonisht i shqyrtojmë njoftimet e këtyre vizitave me vendet tona partnere. Së shpejti do të njoftojmë se kur dhe ku do të zhvillohet. Takimi është duke u përgatitur, dhe po përgatitet me detaje”, tha ai.

Marrëveshja e ndërmjetësuar nga Turqia dhe Kombet e Bashkuara në korrik 2022 për të ndihmuar në lehtësimin e një krize globale ushqimore lejoi që ngarkesat e grurit ukrainas të eksportoheshin nga portet ukrainase në Detin e Zi.

Por Moska u tërhoq nga marrëveshja muajin e kaluar, duke thënë se një marrëveshje shoqëruese për të lehtësuar eksportin e grurit dhe plehrave ruse nuk ishte zbatuar.

“Ne zakonisht i shqyrtojmë njoftimet e këtyre vizitave me vendet tona partnere. Së shpejti do të njoftojmë se kur dhe ku do të zhvillohet. Takimi është duke u përgatitur, dhe po përgatitet me detaje”, tha ai.

Marrëveshja e ndërmjetësuar nga Turqia dhe Kombet e Bashkuara në korrik 2022 për të ndihmuar në lehtësimin e një krize globale ushqimore lejoi që ngarkesat e grurit ukrainas të eksportoheshin nga portet ukrainase në Detin e Zi.

Por Moska u tërhoq nga marrëveshja muajin e kaluar, duke thënë se një marrëveshje shoqëruese për të lehtësuar eksportin e grurit dhe plehrave ruse nuk ishte zbatuar.

Previous articleDallëndyshe Bici: Grupet e interesit kërkojnë me ngulm dështimin e Kadastrës, do ia dalim pavarësisht sabotimeve!
Next articleU mori jetën dy turistëve italianë, zbardhet dëshmia e 17-vjeçarit: S’jam fajtor, motori më erdhi përballë