Home Politike KQZ i dha Bashës 48 orë afat për të plotësuar letrat për...

KQZ i dha Bashës 48 orë afat për të plotësuar letrat për 14 Majin, sot skadon afati/ Çfarë do ndodhë me PD

Sot, 11 mars, skadon afati i vendosur nga Komisioneri i Zgjedhjeve Ilirjan Celibashi që Partia Demokratike të plotësojë dokumentacionin në mënyrë që të regjistrohet në zgjedhjet lokale të 14 majit.

PD me kryetar Alibeajn ka më pak se 24 orë afat sipas KQZ që të plotësojë dokumentat me firmën e saktë të Lulzim Bashës që të regjistrohet në zgjedhje.

Një nga skenarët e mundshëm të këtij ngërçi që vuri në dukje kreu i KQZ Ilirian Celibashi, përfitues është vetëm Berisha, kandidatët e të cilit, nuk do të rivalizohen nga kandidatet e PD zyrtare.

Sipas vendimit të KQZ, Lulzim Basha do të duhet të firmosë shkresa zyrtare, ndonëse është dorëhequr prej afro 1 viti, pasi në të kundërt rrezikon pjesëmarrjen në zgjedhje.

Kjo vendimmarrje e Celibashit nuk i ka pëlqyer përfaqësuesit ligjor të Lulzim Bashës, i cili paralajmëroi ankimim në KAS.

Duke pasur parasysh deklaratat e fundit të përfaqësuesve më të lartë të Partisë Demokratike si kryetari në detyrë Enkelejd Alibeaj apo Sekretari i Përgjithshëm Gazmend Bardhi partia më e madhe opozitare në vend rrezikon seriozisht regjistrimin për 14 Majin, të paktën nga ana e Celibashit dhe çështja mund të përfundojë për t’u zgjidhur në Komisionin e Ankimeve dhe Sanksioneve në KQZ, nëse Komisioneri do t’i qëndrojë deklaratës së nuk e kalon pa plotësim dokumentesh.

Përfaqësuesit ligjor të Sali Berishës argumentojnë se Lulzim Basha jo vetëm që ka dhënë dorëheqjen në 21 Mars të vitit të kaluar, por ndaj tij ka një proces gjyqësor që vijon në Gjykatën e Tiranës me paditëse Edit Harxhin, e cila kërkon ç’regjistrimin e tij si kryetar.

Sipas Ledio Nurajt, vendimi i Apelit nuk zhbëri atë të Gjykatës së Tiranës në 25 Mars të 2022, që regjistroi Partinë Demokratike të drejtuar nga Berisha.

Previous articleVIDEO/ Çau barrierën e mbikalimit dhe ra mbi kofanon e një makine, del skema 3D e aksidentit me 3 viktima në Tiranë
Next article“Kandidat unik i të gjithë demokratëve”, grupi i Alibeajt në Vaun e Dejës zgjedh kandidatin e Primareve për të garuar në zgjedhjet e 14 majit