Home Politike Koncesioni për sterilizimin, Tabaku përshëndet arrestimet e SPAK dhe shigjeton qeverinë: Krimi...

Koncesioni për sterilizimin, Tabaku përshëndet arrestimet e SPAK dhe shigjeton qeverinë: Krimi e korrupsioni duhet të ndëshkohen

Deputetja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku ka reaguar ditën e djeshme në lidhje me masat e sigurisë të lëshuara nga gjykata për ish-zyrtarët e Ministrisë së Shëndetësisë të lidhur me koncesionin për tenderin e sterilizimit. Përmes një statusi në rrjetet sociale, Tabaku përshëndet arrestimet e SPAK, e thotë se duhet të vazhdojë ndëshkimin dhe nxjerrjen para përgjegjësisë të korrupsionit të niveleve të larta të çdo epoke. “Historia e koncesioneve shqiptare që individë me duar në xhepa, pa asnjë kapital, pa asnjë eksperiencë në këtë fushë me plusin e vetëm se kanë lidhje me qeveritarë dhe kështu arrijnë të fitojnë koncesione multimilionë euro është e vërteta e korrupsionit! Inceneratorët, kontratat e koncesioneve të rrugëve të florinjta apo dhe koncesionet e shëndetësisë ku më e “shkëlqyera” ndër to është sterilizimi. Si shembull më i mirë që nga llaçi dhe tullat shkon tek shëndetësia sepse pronari i koncesionit është i lidhur me qeveritarë. Kështu u fituan 100 milion euro nga buxheti shtetit dhe kështu vidhen sistematikisht taksat në rritje të shqiptarëve! Arrestimet e sotme nga SPAK që lidhen me koncesionin e Sterilizimit janë realisht një tjetër goditje që e përshëndes dhe mbështes pasi krimi dhe korrupsioni duhen ndëshkuar. SPAK duhet të vazhdojë ndëshkimin dhe nxjerrjen para përgjegjësisë të korrupsionit të niveleve të larta të çdo epoke. Detyra tjetër bie mbi politikën që duhet të qeverisë me shembullin e mirë. Kjo mazhorancë nuk ka më shembull të mirë. Sot shqiptarët po e kuptojnë që duhet të kenë frikë nga ligji; se sado pushtet të kesh; sado arrogant të jesh në sjellje; sado të akumulosh pasuri ligji është i barabartë për të gjithë”, shkroi dje Tabaku.

Previous articleJa si ndikoi rritja e pagave në skemën e pensioneve, analiza e të ardhurave dhe shpenzimeve, deficiti ende i lartë
Next article“Koncensioni i sterilizimit”, Deputetja Pampuri: PD e ka denoncuar që para 3 vitesh