Home Bota Kompania Meta shkurton 10,000 vende pune të tjera

Kompania Meta shkurton 10,000 vende pune të tjera

Kompania mëmë e Facebook ‘Meta’ do të pushojë nga puna edhe 10,000 punonjës të tjerë, njoftoi CEO miliarder i kompanisë Mark Zuckerberg, raundi i dytë i pushimeve masive nga puna pasi kompania uli në mënyrë drastike kostot.

Pushimet nga puna do të ndodhin kryesisht gjatë dy muajve të ardhshëm në ekipet e biznesit, rekrutimit dhe teknologjisë së Metës, shkroi Zuckerberg në një postim në blog të titulluar “Përditësim për Vitin e Efikasitetit të Metës”.

Kjo përbën afërsisht 12% të fuqisë punëtore të Metës dhe pas shkarkimit të 11,000 punonjësve të kompanisë në nëntor. Meta do të mbyllë gjithashtu 5000 vende pune, shkruajnë mediat e huaja.  Aksionet e firmës Silicon Valley u rritën me gati 4% në fillimin e tregtimit, ndërsa Wall Street vazhdoi të brohoriste për angazhimin e Metës për të ulur kostot dhe për të përmirësuar vlerën e saj përfundimtare.

Previous articleGjoba 3.6 milionë euro ndaj Birra Tiranës, reagon Gjekmarkaj: “Gjobë edukative” për shkak të qëndrimeve të linjës editorale të mediave, qeveria të tejkalojë gjuhën e forcës
Next articleNuk regjistroi PD e Alibeajt në zgjedhje, vjen reagimi i menjëhershëm