Home Aktualitet Komisioni i Ligjeve miraton rikthimin online të lojërave të fatit

Komisioni i Ligjeve miraton rikthimin online të lojërave të fatit

Me 12 vota pro, 3 kundër dhe 1 abstenim Komisioni i Ligjeve miratoi këtë të hënë rikthimin online të lojërave të fatit. Miratimi në komision u bë vetëm me votat e mazhorancës, pasi opozita voti kundër.

Zvendësministrja për Ekonominë dhe Financat, Vasilika Vjero tha se nga kontrollet e kryera u vu re se bastet sportive nuk u larguan ansjëhërë.

Deputetja e PD, Dhurata Çupi ngriti disa shqetësime që shoqërojnë këtë rikthim të basteve sportive.

Licencimi për kompanitë do të jetë 10-vjeçar, ndërsa tarifa do të dyfishohet duke shkuar në 400 milionë lekë. Në vitin 2018, qeveria mbylli mbi 4000 pika lloto sporti në të gjithë vendin duke ndaluar lojërat e fatit në Shqipëri, si në dyqane fizike ashtu dhe online.

Previous articleBardhit iu hoq e drejta të shkruante në grupin e Whatsapp të PD/ Pampuri: Nuk mund të postohen ftesa për mbledhje në fermë
Next articleSerbia mban 1247 artefakte të Kosovës, dy dekada pas Lufte në ‘shtëpi’ vetëm ‘Hyjnesha në fron’!