Home Bota Kina premton stabilitet e 7.5 % rritje ekonomike

Kina premton stabilitet e 7.5 % rritje ekonomike

kinaKina do të synojë qëndrueshmëri dhe një rritje ekonomike prej 7.5 për qind në këtë vit.

Kryeministri në largim, Wen Jiabao ka paraqitur objektivat e qeverisë në hapje të parlamentit vjetor, Kongresit Kombëtar Popullor.

Wen iu tha rreth 3 mijë delegatëve se qeveria nuk do ta ndjekë rritjen ekonomike me çdo kusht dhe në vend të kësaj do të fokusohet në programet sociale dhe në luftimin e problemeve si korrupsionin dhe ndotjen e mjedisit.

Megjithatë, qeveria njoftoi se shpenzimet ushtarake do të rriten për 10.7 për qind këtë vit duke shkuar në 740 miliardë juan (119 miliardë dollarë), një rënie e lehtë nga viti i kaluar.

Seanca do të përfundojë trancizionin e udhëheqjes një-dekadëshe, që ka nisur me kongresin e Partisë Komuniste në nëntor, kur u emërua Xi Jinping Xi si kryetar partie.

Xi zyrtarisht do të emërohet president, duke zëvendësuar kështu Hu Jintaon, gjatë seancës 13-ditore.

Previous articleRDK, fushatë nën moton ‘vazhdojmë me ndryshime’
Next articleSHBA kërkon ndalesë për diplomatët e dehur