Home LifeStyle Katër zakonet që nuk e dinit se po ju prishnin gjumin!

Katër zakonet që nuk e dinit se po ju prishnin gjumin!

Nëse jeni duke luftuar për të fjetur një gjumë të mirë, atëherë mund të jetë koha për të hequr dorë nga disa praktika të mundimshme të gjumit. Një mjek ka zbuluar zakonet e përditshme që mund t’ju shkatërrojnë gjumin dhe është një lajm i keq nëse ju pëlqen të relaksoheni me një gotë verë. Dr Karan Raj, një kirurg i NHS dhe pedagog në Universitetin e Sunderland, ndau këshillat e tij me 5.1 milionë ndjekësit e tij të TikTok dhe shumë përdorues u habitën se sa shumë prej tyre kishin rënë. Pra, për këdo që ka nevojë për një gjumë të qetë të natës, këtu janë gjërat që ai pretendon se duhet të shmangni para gjumit sipas një eksperti.

Ngrënia e një vakti 2 orë para gjumit

Është një lajm i keq për ata që janë të pjesshëm në mesnatë, pasi eksperti këshilloi që duhet të prisni të paktën dy orë për të fjetur pas një vakti të madh. Dr Raj u shpjegoi ndjekësve të tij:

Duhen 90 minuta që 50 për qind e stomakut tuaj të zbrazet në zorrët e vogla. Pra, sa më i mbushur të jetë stomaku, aq më i lartë është mundësia e refluksit të acidit, i cili padyshim mund të dëmtojë gjumin tuaj.

Pini ujë para se të flini

Pirja e ujit para gjumit mund të jetë një zakon i dukshëm për t’u larguar, pasi mund të rrisë sasinë e kohës që ju nevojitet për të urinuar gjatë natës. Dr Raj u shpjegoi ndjekësve të tij:

Kur jeni në gjumë trupi juaj rrit prodhimin e hormonit ADH, kështu që ruan ujin dhe shtyp nevojën tuaj për urinim. Nëse pini shumë ujë para se të flini, ai mund të shtypë prodhimin e ADH, kështu që ju urinoni më shumë dhe zgjoheni më shumë dhe kjo ju prish gjumin.

Duke fjetur në një dhomë të nxehtë

Përpjekja për të fjetur gjatë verës mund të jetë një detyrë e pamundur. Ndërsa ditët e gjata janë të mirëpritura, netët mund të jenë të padurueshme dhe të djersitura. Dhe temperaturat e nxehta mund të prishin ekuilibrin tuaj të gjumit. Dr Raj shpjegoi:

Temperatura kulmore e trupit tonë është rreth orës 19:00. Pas kësaj pike temperatura e trupit bie dhe ne ndihemi më të përgjumur dhe ka një rritje të prodhimit të melatoninës.

Pra, dhomat e gjumit të errëta, të qeta, të freskëta dhe të rehatshme janë sinonim i një gjumi të mirë.

Konsumimi i kafeinës

Shumica e njerëzve e mirëpresin marrjen e kafeinës si një stimulues i dobishëm për t’ju bërë të ndiheni më të zgjuar. Por, megjithëse mund të fillojë mëngjesin tuaj, një kafe pasdite ose në mbrëmje mund të prishë ekuilibrin tuaj të gjumit.

Previous articleKurti: Me progresin që ka bërë Kosova, do të duhej të kishte mirënjohjen e BE-së e jo masa ndëshkuese
Next articleShtëpia e Bardhë hap zyrën për t’iu përgjigjur pandemive të reja të mundshme