Home Sport “Katalanasi” Gundogan: “Guardiola nuk mundi të bënte më shumë për të më...

“Katalanasi” Gundogan: “Guardiola nuk mundi të bënte më shumë për të më bindur”

Ilkay Gündogan (32 vjeç) u shfaq para mediave për herë të parë të hënën si lojtar i ri për klubin e Barçës dhe ishte i emocionuar për këtë fazë të re disa minuta, pasi ishte veshur për herë të parë me fanelën e re të Barcelonës.

Si mund të ndodhte ndryshe, referimet për Manchester Cityn dhe Pep Guardiolën ishin një pjese të madhe e fjalës së gjermanit. Lidhur me këtë, i pyetur nëse trajneri katalanas mund të bënte më shumë për ta bindur atë, Gündogan tha se “nuk mundi. Bëri shumë për të më bindur, sepse kjo ishte shumë e qartë për mua.

Ne njiheshim prej shtatë vitesh, vitin e kaluar isha kapiten i tyre dhe ndonjëherë vetëm duke parë njëri-tjetrin kuptoheshim dhe kështu ndodhi”. Ai shpjegoi se Pep “ishte i pari që telefonoi sepse doja ta merrte vesh nga unë, ishim me pushime dhe i telefonova për t’i treguar gjithçka”.

Mesfushori gjerman ishte “i bindur se mund të kontribuoja me përvojën time për të ndihmuar ekipin dhe më të rinjtë dhe veçanërisht në Evropë, pasi arrita të fitoja Champions League disa muaj më parë”.

Një tjetër nga aspektet që do të jetë i rëndësishëm, në përshtatjen e tij do të jetë fakti i takimit me të njohur të vjetër në skuadër si Marc Ter Stegen apo Robert Lewandowski . Për këtë të fundit, ai ka zbuluar një episod të fundit pas miqësores mes vendeve përkatëse.

“Ne folëm pas ndeshjes dhe bëmë një foto, kur folëm për Barcelonën, unë u mahnita me shkëlqimin në sytë e tij kur ai iu referua jetës së tij në Barcelonë dhe te Barça. Nuk më ndihmoi të bindja veten, sepse unë tashmë isha i bindur, por ishte një gjë e mrekullueshme Është mirë që të shoh kaq të lumtur këtu.”

Previous articleMakina përplaset me barrierat e rrugës, dy të lënduar në Korçë
Next articleLiderit e Ballkanit në Tiranë, Albin Kurti në Kretë. Ja ç’ndodhi në Samitin informal