Home Kulture “Karnavalet e Korçës” në TKOB, homazh për Avni Mulën e Luigj Gurakuqin

“Karnavalet e Korçës” në TKOB, homazh për Avni Mulën e Luigj Gurakuqin

Rikthimi i “Karnavaleve të Korçës” në skenën madhështore të TKOB-së, pas 45 vjetësh, solli një atmosferë festive. Publiku e ka mirëpritur këtë prodhim dinjitoz dhe kjo duket edhe nga fakti që TKOB ka publikuar prej ditësh se biletat janë shitur.

Inva Mula erdhi kësaj here në rolin e regjisores së kësaj vepre, si një homazh për krijuesit: kompozitorin Avni Mula dhe libretistin Luigj Gurakuqi, dy figura shumë të rëndësishme në historinë e TKOB. Opera “Karnavalet e Korçës” u vu në skenë nga dy kaste të mrekullueshme artistësh, me Orkestrën Simfonike dhe Korin e TKOB-së, dirigjuar nga Elda Laro dhe Dritan Lumshi.

Artdashësit shqiptarë e të huaj përjetuan gjallërinë e Karnavaleve, linjën e bukur të dashurisë, “pazaret e krushqisë”  si dhe shëmbëllimin e familjeve borgjeze korçare. Këto u bënë të mundura falë edhe një skenografie mahnitëse me kalldrëmet e qytetit dhe kostumografi që të kthen pas në vitet ’30.

Puna për të arritur këtë sukses zgjati më shumë se 1 muaj për të  përcjellë te publiku një perlë vizuale dhe lojë interesante, që shkriu në një humorin e hollë dhe linjën e dashurisë.

Previous articleFamilja Berisha: Nuk i japim më asnjë mundësi Bashës, bëri para të madhe në opozitë por nuk mendoi për asnjë prej nesh
Next articleVideo/ Rama e kabineti qeveritar në Podgoricë, mbahet ceremonia zyrtare, palët shtrëngojnë duart