Home Bota Italia po përballet me një alarm të ri thatësire pasi kanalet e...

Italia po përballet me një alarm të ri thatësire pasi kanalet e Venecias janë duke u tharë

Javët e motit të thatë të dimrit kanë ngritur shqetësimet se Italia mund të përballet me një thatësirë tjetër pas urgjencës së verës së kaluar, me Alpet që kanë marrë më pak se gjysmën e reshjeve të tyre normale të borës, sipas shkencëtarëve dhe grupeve mjedisore.

Paralajmërimi vjen pasi Venecia, ku përmbytjet janë zakonisht shqetësimi kryesor, përballet me baticë jashtëzakonisht të ulët që po e bën të pamundur qarkullimin për gondolat, taksitë e ujit dhe ambulancat të lundrojnë në disa nga kanalet e saj të famshme.

Liqenet dhe lumenjtë italianë po vuajnë nga mungesa e madhe e ujit, tha të hënën grupi mjedisor Legambiente, me vëmendje të përqendruar në veri të vendit.

“Po, lumi më i gjatë i Italisë, i cili rrjedh nga Alpet në veriperëndim deri në Adriatik, ka 61 pwr qind më pak ujë se normalja në këtë periudhë të vitit”, shtoi ky grup në një deklaratë, shkruan Reuters.

Korrikun e kaluar Italia shpalli gjendjen e jashtëzakonshme për zonat përreth Po, e cila përbën afërsisht një të tretën e prodhimit bujqësor të vendit dhe pësoi thatësirën më të keqe në 70 vjet.

“Ne jemi në një situatë deficiti uji që është krijuar që nga dimri i 2020-2021,” u citua të thoshte eksperti i klimës Massimiliano Pasqui nga instituti italian i kërkimit shkencor CNR nga e përditshmja Corriere della Sera,.

“Duhet të rikuperojmë 500 milimetra në rajonet veriperëndimore: na duhen 50 ditë shi”, shtoi ai.

Një anticiklon ka mbizotëruar motin në Evropën Perëndimore prej 15 ditësh, duke sjellë temperatura të buta që shihen më normalisht në fund të pranverës.

Megjithatë, parashikimet e fundit të motit sinjalizojnë ardhjen e reshjeve dhe borës në Alpe në ditët në vijim.

Previous articleSi u mbajt sekret vizita e papritur e presidentit Joe Biden në Ukrainë, kaloi mbi 10 orë në tren dhe pa telefon
Next articleFati i keq ‘përndjek’ Neymarin, braziliani humbet ndeshjen kundër Bayern në Champions League