Home Bota Itali, sondazhet nxjerrin fituese Partinë Demokratike të Bersanit

Itali, sondazhet nxjerrin fituese Partinë Demokratike të Bersanit

largea_bersani1_11360403548Italianet po përgatiten për zgjedhjet parlamentare të 24-25 shkurtit, ndërkohë që kanë nisur të publikohen sondazhet e para. Qendra e majtë duket në avantazh, por sërish i nevojitet që të formojë koalicion me Mario Montin për të krijuar qeverinë.

Sondazhet i japin fitoren PierLuixhi Bersanit. Partia Demokratike e e tij është pesë pikë përpara Popullit të Lirisë të Silvio Berluskonit, megjithatë vihet re një ngritje në sondazhe e kavalierit pavarësisht skandaleve që njëpasnjeshme të tij.

“Mendoj se rezultati do të jetë i vështirë, sepse njerëzit janë konfuzë dhe nuk e dinë për kë të votojnë”.

“Prezenca e Montit në qeveri do të thotë besueshmëri në Europë, besueshmëri në tregje, dhe një forcë e madhe për qeverinë.

“Një aleancë është bërë tashmë mes Montit dhe Bersani, është gjithcka e organizuar”.

Bersani duket i sigurtë për të marrë shumicën në Dhomën e Ulët. Lideri i Partisë Demokratike Bersani ka dhënë sinjale të forta se është i interesuar për të bashkuar forcat me Mario Montin kundër Berluskonit, të cilin e sulmon thuajse cdo ditë në daljet e tij televizive. Ndërkohë, Berluskoni shprehet se duke u bazuar në sondazhet e tij të brendshme beson në fitore.

Previous articleZhduket nga tregu numri i radhës i Gazetës “Bulevard” në ditën që Berisha mban miting në Durrës
Next articleSulm mbi kamp në Irak, 6 të vrarë