Home Bota Ishte “zëri i Rai-t”, ndërron jetë gazetari i njohur italian

Ishte “zëri i Rai-t”, ndërron jetë gazetari i njohur italian

Gazetari Rino Icardi, një nga zërat historikë të Rait në transmetimet radio sportive dhe jo vetëm, ka ndërruar jetë sot në Romë, ku jetonte prej kohësh.

Ai lindi në Aleksandri më 18 maj 1937.

Në qytetin piemontez si student, në vitet e para të shkollës së mesme ‘Plana’ (tani ‘Umberto Eco’), ai dhe shokët e tjerë të klasës themeluan ‘Raglio’, e konsideruar si një nga gazetat e para studentore në Itali.
Në Rai ishte një nga themeluesit e emisionit radiofonik ‘Tutto il calcio minutë pas minutë’.

Raportimet e tij përfshijnë atë në Lojërat e Mynihut 1972 për masakrën në fshatin Olimpik; në tetor 1978 u dërgua në Vatikan për zgjedhjen e Papa Gjon Palit II; si kryeredaktor i Giornale Radio 2 ai ishte ndër të parët që dha lajmin për shpërthimin e bombës në stacionin e Bolonjës më 2 gusht 1980.

Ai mbuloi edicione të ndryshme të Giro d’Italia, disa nga Kampionatet Evropiane dhe Kupa e Botës; është marrë edhe me automobilizëm.

Previous articleNga parandalimi i plakjes te zemra, me çfarë ta kombinoni mjaltin në mëngjes për t’ju shpëtuar nga 6 sëmundje
Next articleGreqia “mbyll” kufijtë nga toka, ajri dhe deti/ Ja ARSYEJA