Home Bota Ishin duke raportuar luftimet në vijën e frontit, vritet një gazetar rus...

Ishin duke raportuar luftimet në vijën e frontit, vritet një gazetar rus në Ukrainë dhe plagosen 3 të tjerë

Një gazetar rus në Ukrainë është vrarë dhe tre të tjerë janë plagosur.

Lajmin e kanë bërë të ditur mediat e huaja, të cilat kanë cituar Ministrinë ruse të Mbrojtjes të ketë thënë se një korrespodent rus i luftës u vra dhe tre gazetarë të tjerë rusë u plagosën nga granatimet pranë vijës së frontit,

Gazetari që vdiq punonte për agjencinë shtetërore të lajmeve RIA. Katër gazetarët kishin qenë në rajonin Zaporizhzhia në jug të Ukrainës.

Ministria ruse e mbrojtjes ka pohuar, pa prova, se ata u lënduan pasi Ukraina nisi një sulm me municione thërrmuese.

Ata u evakuuan nga fusha e betejës, por korrespondenti i RIA, Rostislav Zhuravlev, vdiq gjatë udhëtimit, tha departamenti.

RIA konfirmoi në një raport se korrespondenti i saj ishte vrarë ndërsa raportonte në fshatin e vijës së parë të Piatykhatky dhe se një nga kameramanët e saj u plagos gjithashtu.

Previous articlePlagosi me armë 30-vjeçarin pas sherrit, arrestohet i riu në Shijak
Next articleKush janë 17 ‘vrasësit serialë’ shqiptarë që pritet të deportohen nga Britania? Mes tyre ‘Toni Montana’, goditi 120 herë me thikë… (Foto)