Home Bota Inteligjenca britanike bën paralajmërimin e frikshëm, zbulon planin e Rusisë për luftën...

Inteligjenca britanike bën paralajmërimin e frikshëm, zbulon planin e Rusisë për luftën në Ukrainë: Mund të përdorë balona spiune

Rusia ka të ngjarë të përdorë balona spiune për të mbledhur informacione rreth sistemeve të mbrojtjes së Ukrainës dhe mbi rezervat e municioneve, sipas Inteligjencës britanike.

Në përditësimin e fundit të inteligjencës, Ministria e Mbrojtjes tha se, më 12 shkurt, Forcat Ajrore të Ukrainës raportuan se kishin parë një numër balonash pranë qytetit lindor të Dnipros.

Forcat e armatosura ukrainase thanë gjithashtu se më 15 shkurt ata panë dhe rrëzuan disa balona mbi Kiev, ndërsa treguan se balonat kishin reflektorë radar dhe pajisje që ndihmojnë sistemet e radarëve të zbulojnë objekte të vogla poshtë tyre.

“Ka të ngjarë që balonat të ishin ruse,” tha përditësimi i Mbretërisë së Bashkuar. “Ato ka të ngjarë të përfaqësojnë një taktikë të re nga Rusia për të marrë informacion në lidhje me sistemet e mbrojtjes ajrore të Ukrainës dhe për të detyruar ukrainasit të shpenzojnë rezerva të vlefshme të raketave dhe municioneve sipërfaqësore në ajër.”

Previous articleKanë fituar 23 pikë në kampionat pas largimit të Ronaldos
Next articleOperacioni ‘Fijet’, çmontohen 20 kamera të tjera sigurie, të instaluara në Dibër, Korçë, Tiranë dhe Durrës! Nën hetim 8 persona