Home Rajoni I sanksionuar nga ShBA-ja, Vulin merr pjesë në aktivitetin e ambasadës amerikane

I sanksionuar nga ShBA-ja, Vulin merr pjesë në aktivitetin e ambasadës amerikane

Mediat serbe raportojnë se Drejtori i Agjencisë së Informacionit dhe Sigurisë së Serbisë (BIA), Aleksandar Vulin ka marrë pjesë në një takimi të organizuar nga Ambasada e SHBA-së në Beograd.

Fotografia e Vulin në aktivitetin e organizuar nga ambasada me rastin e përvjetorit të Operacionit Haliard është publikuar nga deputeti Gjorgje Miketiq.

Kujtojmë se, Vulin është sanksionuar nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës

Zyra për Kontrollin e Aseteve të Huaja në Departamentin amerikan të Thesarit ka thënë se Vulin është përfshirë në afera korruptive për “të shtyrë përpara agjendat e tij politike dhe interesat e tij personale në kurriz të paqes dhe stabilitetit në Ballkanin Perëndimor”.

Sipas njoftimit të Thesarit, Vulin është përfshirë në krim të organizuar transatlantik, në operacionet joligjore narkotike dhe në keqpërdorim të detyrës zyrtare.

Previous articleTërheqja e vëmendjes për mbrojtjen e shtresës së ozonit dhe reduktimin e ndryshimeve klimatike.
Next articleBanorët dhe emigrantët protestojnë para vizitës së Ursula von der Leyen në Lampedusa