Home Kronika I morën qytetarit 800 € duke i premtuar leje punësimi në Gjermani,...

I morën qytetarit 800 € duke i premtuar leje punësimi në Gjermani, arrestohen dy vajza në Fier

Dy vajza kanë rënë në prangat e policisë së Fierit pasi i zhvatën një qytetari 800 euro me pretendimin se do i ofronin punësim në Gjermani. Nga hetimet ka rezultuar se këto shtetase mashtronin në mënyrë të vazhdueshme qytetarë nga qarqe të ndryshme të vendit, me qëllim përfitimin monetar.

Fier/Finalizohet pas 4 muajsh hetime, operacioni policor i koduar “Metoda”.

Operacioni, nga Seksioni për Hetimin e Krimeve Ekonomiko-Financiare të DVP Fier, në bashkëpunim me Prokurorinë e Fierit.

Mashtroi përmes celularit, një shtetas, për një leje punësimi në Gjermani, teksa ishte me masë sigurie “Arrest në shtëpi”, për të njëjtin krim, vihet në pranga 31-vjeçarja.

Në pranga edhe një shtetase tjetër, bashkëpunëtore e 31-vjeçares.

Specialistët e Seksionit për Hetimin e Krimeve Ekonomiko-Financiare të DVP Fier, pas një hetimi 4-mujor, në bashkëpunim me Prokurorinë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Fier, në bazë edhe të denoncimeve të marra nga qytetarë të ndryshëm, siguruan prova se një shtetase vijonte të mashtronte përmes pajisjeve elektronike, shtetas të ndryshëm, me qëllim përfitimin, ndonëse ishte me masë sigurie “Arrest në shtëpi”, po për këtë krim.

Bazuar në këto prova, Policia e Fierit organizoi dhe finalizoi operacionin policor të koduar “Metoda”, në kuadër të të cilit u ndaluan për veprën penale “Mashtrimi”, kryer në bashkëpunim, 2 shtetase banuese në Tiranë, konkretisht:

– V. G.(Z)., 31 vjeçe, me masë sigurie “Arrest në shtëpi”, për veprat penale “Mashtrimi” dhe “Falsifikimi i dokumentave”;
– B. A.(D)., 25 vjeçe.

Nga hetimet ka rezultuar se këto shtetase mashtronin në mënyrë të vazhdueshme qytetarë nga qarqe të ndryshme të vendit, me qëllim përfitimin monetar. Në kuadër të operacionit “Metoda”, 2 shtetaset u vunë në pranga, pasi dyshohet se me anë të mashtrimit dhe duke përdorur dokumente false, kanë përfituar shumën 800 euro, nga një shtetas nga Fieri, me pretendimin se do t’i nxirrnin atij, një leje punësimi në Gjermani.

Vijon puna për dokumentimin e plotë ligjor të rasteve të tjera të mashtrimit të kryera nga këto shtetase.

Materialet procedurale i kaluan Prokurorisë, për veprime të mëtejshme./abcnews.al

Previous articleVendimi për PD në Apel/ Minxhozi tregon hapin e radhës: Ja cili do të ishte varianti më negativ
Next articleFalë yllit portugez Cristiano Ronaldo, Al Nassr është bërë klubi i katërt në botë me rekorde