Home Bota I mësonin fëmijës se LGBT nuk pranohet në Islam, ja momenti i...

I mësonin fëmijës se LGBT nuk pranohet në Islam, ja momenti i tmerrshëm kur policia gjermane merr me forcë djalin e vogël nga familja e tij

Autoritetet gjermane janë përballur me kritika të ashpra që kur një video virale tregoi një fëmijë emigrant mysliman që largohej me forcë nga familja e tij në qytetin e Bremerhaven. Videoja, e shpërndarë gjerësisht në mediat sociale, tregonte policinë dhe oficerët e agjencisë për mbrojtjen e fëmijëve duke hyrë në një shtëpi dhe duke marrë me forcë një djalë të vogël nga familja e tij, ndërsa fëmija i frikësuar bërtiste për ndihmë dhe përpiqej t’i rezistonte oficerëve, shkruajnë mediat e huaja.

Familjarët shiheshin duke u bërtitur oficerëve, duke u thënë atyre se djali i vogël kishte disa probleme shëndetësore, ishte i shqetësuar dhe se nuk duhej hequr prej tyre. Por një nga oficerët e policisë u dëgjua duke i thënë familjes se ishte një vendim i gjykatës dhe se ata ishin aty për të zbatuar urdhrin e gjykatës.

Shumë përdorues të mediave sociale të premten kritikuan policinë për sjellje të pahijshme dhe akuzuan zyrën e mirëqenies së të rinjve për marrjen e padrejtë të fëmijëve të tyre nga prindërit e tyre. Disa prej tyre pohuan se policia e mori fëmijën nga familja e tij myslimane “pasi shkolla e tij raportoi se familja po i mësonte fëmijës se transgjinorizmi dhe gjërat LGBT nuk pranohen në Islam”.

Policia e Bremerhaven konfirmoi se incidenti ndodhi këtë javë, por pretendoi se videoja u qarkullua në mediat sociale me “pretendime të rreme” për arsyet e masës.

 

Previous articleErdogan rikthehet në fushatë pas problemeve shëndetësore
Next articlePse vetëvrasjet rriten ndjeshëm gjatë javës së Hënës së plotë?