Home Kronika I arrestuar për shpërdorim detyre, Gjykata e Lartë refuzon lirimin e Tushes

I arrestuar për shpërdorim detyre, Gjykata e Lartë refuzon lirimin e Tushes

Gjykata e Lartë ka refuzuar lirimin e ish-kryebashkiakut të Lushnjës, Fatos Tushe, i cioli u vu në pranga dhe u akuzua për shpërdorim detyre. Mësohet se gjyqtarët Ilir Panda, Sokol Binaj dhe Sandër Simoni kanë rrëzuar rekursin e bërë nga Tushe, i cili kërkonte lirinë.

“Vendoset mospranimi i rekurseve të paraqitura nga personat nën hetim Fatos Tushe , Flamur Peqini, Gazmend Çela, Bektash Nexha, Bujar Murati kundër vendimit nr.24, datë 28.07.2021 të Gjykatës së Posaçme të Apelit për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar,”- thuhet ndër të tjera në vendimin e gjykatës.

Më 28 korrik të vitit të kaluar, Apeli i GJKKO ka lënë në fuqi masën e sigurisë ‘arrest në burg’ për ish-kreun e Bashkisë së Lushnjes.  Ish-kryebashkiaku i Lushnjës u arrestua në tetor të 2021-ës pasi akuzohet për abuzim me tendera dhe shpërdorim detyre. SPAK mbylli hetimet në ngarkim të Tushes duke e akuzuar për përvetësimin e 24 milionë lekëve të reja, tender i zhvilluar në Lushnje për rehabilitimin e kanaleve të ujitjes. Ai u arrestua bashkë me dy zyrtarë të tjerë ndërsa u shkarkua nga kryeministri Edi Rama me vendim të Këshillit të Ministrave.

Nga përgjimet u zbulua se Tushe furnizonte me karburantin e shtetit makinat e të njohurve të tij dhe mbante inspektorët larg një ndërtese pa leje.

Previous articleFilmi ‘Zgjoi’ nuk arrin të nominohet për çmimin ‘Oscar’
Next articleDuke filluar nga muaji maj do të ketë ujë 24 orë për 5800 banor të Cërrikut, Balluku inspekton punimet: Ndërtimi i ujësjellësit investim 2.8 mln euro