Home Rajoni Greqia feston 200-vjetorin e Ditës së Pavarësisë/ Pamje nga parada ushtarake

Greqia feston 200-vjetorin e Ditës së Pavarësisë/ Pamje nga parada ushtarake

Greqia feston sot ditën e pavarësisë të fituar pas revolucionit të vitit 1821. Mediat vendase shkruajnë se 25 Marsi 2023 shënon 200 vjet nga dita kur grekët u revoltuan kundër osmanëve në 1821 për t’i dhënë fund pushtimit 400-vjeçar.

Parada e madhe ushtarake e Forcave të Armatosura dhe të Sigurisë për të festuar Ditën e Pavarësisë Greke u zhvillua para Monumentit të Ushtarit të Panjohur në qendër të Athinës.

Avionë, helikopterë, sisteme ultra moderne ushtarake parakaluan në sheshin Singama të Athinës në nder të monumentit të ushtarit të panjohur dhe nën nderimet e klasës politike vendase, në krye të së cilës ndodhej presidentja e vendit Katerina Saqelaropulu, deputetë, ministra dhe pjesëtarë të trupi diplomatik të akredituar në Greqi. Festime të ngjashme u mbajtën në të gjithë vendin.

Previous articleAleat me Berishën, Vangjel Dule pro bashkimit me Alibeajn: Nuk jam i aftë t’i jap leksione askujt, por opozita duhet e bashkuar
Next articleVuçiç i thur lavde Orban dhe kryediplomatit hungarez i cili deklaroi se s’do ta mbështesë anëtarësimin e Kosovës në BE