Home Sport Goleadori i Premier League pranon fajet dhe 262 akuzat! Pritet skualifikimi rekord

Goleadori i Premier League pranon fajet dhe 262 akuzat! Pritet skualifikimi rekord

Sulmuesi i Premier League dhe Brentford, Ivan Toney ka pranuar akuza të shumta për shkeljen e rregullave të FA për lojërat e fatit duke vënë baste në futboll dhe pritet të fillojë një ndalim të gjatë përpara fundit të sezonit…

Sportsmail ka mësuar se sulmuesi i Brentford është deklaruar fajtor në përgjigje të shumë prej 262 akuzave të lëshuara nga FA dhjetorin e kaluar, por po kundërshton të tjerat, me një seancë disiplinore të FA që mendohet se është e pashmangshme.

Ndalimi i afërt i Toney ka të ngjarë ta përjashtojë atë nga konkurrenca për kualifikueset e Kampionatit Evropian të Anglisë kundër Italisë dhe Ukrainës muajin e ardhshëm, gjë që do të ishte një goditje për Gareth Southgate, i cili nuk ka mundësi sulmi me Callum Wilson dhe Raheem Sterling që të dy luftojnë me lëndime të rënda.

Megjithëse Toney u hoq nga skuadra e Southgate për Kupën e Botës pasi u stërvit keq kur u thirr për ndeshjet e Ligës së Kombeve të Anglisë kundër Gjermanisë dhe Italisë shtatorin e kaluar, forma e tij e vazhdueshme e jashtëzakonshme për Brentford ka siguruar që ai të ketë mbetur në mendimet e trajnerit.

Toney u akuzua për 232 shkelje të ligjeve të FA të lojërave të fatit midis 2017 dhe 2021 nëntorin e kaluar, me FA që shtoi 30 akuza të tjera që ndodhën midis 2017 dhe 2019 muajin pasardhës.

26-vjeçari luajti për shumë klube, duke përfshirë Scunthorpe, Wigan, Peterborough dhe Brentford gjatë gjithë asaj periudhe, por nuk është akuzuar për bast kundër ndonjë prej ekipeve të tij.

Mësohet se Toney ka pranuar shumë nga akuzat në përgjigjen e tij ndaj FA, por po kundërshton të tjerat.

Një pezullim që zgjat disa muaj është rezultati më i mundshëm duke pasur parasysh numrin e shkeljeve të supozuara bazuar në precedentë historikë.

Në vitin 2017, mesfushori i Burnley-t, Joey Barton, u dënua për 18 muaj pasi pranoi se kishte vendosur 1260 baste midis 2006 dhe 2013, megjithëse pezullimi u reduktua në 13 muaj pas një apeli.

Në vitin 2021, dy lojtarët e Boston United, Andi Thanoj dhe Jay Rollins u gjobitën fajtorë për vendosjen e 757 basteve mes tyre dhe u pezulluan për pesë muaj.

Toney është dorëhequr për të qenë i ndaluar dhe një pezullim i menjëhershëm mund t’i përshtatet atij dhe Brentford, sikur të fillojë para fundit të sezonit, shumica e tij mund të shërbehet gjatë verës.

Me 35 pikë në tabelë, skuadra e Thomas Frank është pothuajse e garantuar të qëndrojë në Premier League edhe pa Toney, i cili ka shënuar 14 gola në 22 ndeshje deri më tani këtë sezon.

Një ndalim i verës do të ndihmonte gjithashtu në mbrojtjen e vlerës së transferimit të Toney me synimin që Brentford ta shesë atë janarin ose verën e ardhshme.

Ish-sulmuesi i Newcastle është nën kontratë deri në vitin 2025 dhe pritet të tërheqë oferta nga klube më të mëdha pasi të sqarohet pasiguria rreth ndalimit të mundshëm.

Previous articleKlopp: Kemi me vete tifozët, japim gjithçka në fushë
Next article“Nuk ka logjikë që Kosova mos të jetë pjesë e ‘Ballkanit të Hapur’”, Abazoviç: Ja çfarë ndryshon me pikën e re kufitare dhe pensionet