Home Politike Gjykata mori vendimin për vulën e PD-së, reagon Jozefina Topalli: Opozitën e...

Gjykata mori vendimin për vulën e PD-së, reagon Jozefina Topalli: Opozitën e emëron qeveria

Ish kryetarja e Kuvendit Jozefina Topalli ka reaguar pas vendimit të Apelit për vulën e Partisë Demokratike. Me anë të një statusi në rrjetet sociale, Topalli shkruan se nga sot kryetarët e Partive i cakton kryeministri Edi Rama përmes gjykatave të tij.

Sipas saj ndaj gjykatës ka pasur një presion të madh dhe provokim nga ana e maxhorancës.

Jozefina: Nga sot , kryetaret e partive i cakton Kryetari i Qeverise permes vendimeve te Gjykatave te tij. Vendimi i sotem eshte vendimi me i Zi politik , i marre nen petkun e drejtesise, i ngjashem ne thelb me vendimin e gjykates ne vitin 1946, qe vendosi pushkatimin deputeteve te opozites.

Presioni i pushtetit mbi Gjykaten edhe brenda salles eshte provokimi me i rende i nje opozite qe perpiqet te ruaj pluralizmin ne kushte shume komplekse. Nga Sot , opoziten e emeron qeveria .

Praktikisht, sot sistemi i pluralizmit eshte ne udhekryqin e vet me te rrezikshem.

Dhuna brutale e vendimit te cmendur te tre gjykatesve qafe perkulur ka vene ne pikepyetje cdo gje qe kemi arritur ne keta 3 dekada.

Vendimi ne fakt ishte paralajmeruar nga pushteti ne qeveri dhe Parlament, per turpin e tyre e te atyre qe marrin persiper keta veprime qe mund te cojne ne peplasje te pakontrolluara te njerezve.

Nga sot , pluralizmi shqiptar rrezikon ekzistencen.

Previous articleNjë letër e Mit’hat Frashërit për Konferencën e Parisit
Next articleSi mund ta “mjegulloni” shtëpinë tuaj në Google Street View?