Home LifeStyle Fustani ikonik ngjyrë vjollcë i princeshë Dianës shitet në treg me shifrën...

Fustani ikonik ngjyrë vjollcë i princeshë Dianës shitet në treg me shifrën marramendëse

Një fustan i markës “Victor Edelstein” i veshur nga Diana, Princesha e Uellsit, është shitur për 604,800 dollarë në një ankand në sallën e shitjes të Sotheby’s në Nju Jork.

Fustani i mbrëmjes ngjyrë vjollcë pa rripa, i veshur nga Diana në një festë mbretëror në vitin 1991, u ble të premten në ankandin e kuruar “The One”. Sotheby’s tha se oferta përfundimtare ishte pesëfishi i vlerësimit para ankandit prej 80,000 deri në 120,000 dollarë.

Diana u pikturua nga Douglas Anderson me atë fustan të veshur. Portreti qëndron sot në spitalin Royal Marsden të Londrës, të cilin ajo e vizitonte, e mbështeti dhe i shërbeu shpesh si Presidente. Cynthia Houlton, drejtuesja globale e modës dhe aksesorëve të Sotheby, tha:

Diana ka qenë prej kohësh e njohur dhe e famshme për ndjenjën e saj të përjetshme të stilit, dhe ky fustan i bukur dhe i sofistikuar me porosi, i dizajnuar nga Victor Edelstein, përmbledh elegancën e lehtë të Princeshës Diana. Shitja e sotme e këtij fustani historik është një kujtesë e trashëgimisë së qëndrueshme të Princeshës Diana që vazhdon të frymëzojë njerëzit në mbarë botën.

Fustani i dizajnuar për koleksionin Vjeshtë 1989 të Edelstein, u shit 26 vjet më parë për 24,150 dollarë. Edelstein, e cila do të dizajnonte fustane të tjera të veshura nga Diana në vitet 1980 dhe 1990, i bëri gjithashtu fustanin ngjyrë blu të mesnatës, me shpatulla, kadife që ajo veshi në një banket shtetëror në Shtëpinë e Bardhë të dhënë nga presidenti amerikan Ronald Reagan. Gjatë ngjarjes në vitin 1985, Diana kërceu në mënyrë të famshme me aktorin e Hollivudit John Travolta.

Previous articleHaradinaj: Në shtëpinë tonë armë ka pasur qysh nga viti ’91, rezistencën e filloi Ramushi
Next articleHoroskopi ditor, e Diel 29 Janar 2023