Home Politike Frok Çupi reagon ndaj posterit provokues të Këlliçit: Po godet vlerat e...

Frok Çupi reagon ndaj posterit provokues të Këlliçit: Po godet vlerat e kombit me aktin e dhunshëm që po e kthen shoqërinë shumë shekuj pas

Posteri “provokues” i Belind Këlliçit, i vendosur së fundmi në hapësira publike në kryeqytet ka shkaktuar pakënaqësi të madhe tek qytetarët si dhe tek komunitetet fetare, të cilat e kanë dënuar gjestin.

Analisti Frrok Çupi, gjatë një interviste televizive u shpreh se ky akt është ofendim i pastër dhe shkelje e Kodit Zgjedhor. Sipas tij, akte të tilla janë të dhunshme dhe e kthejnë shoqërinë shumë shekuj pas.

“Kjo është një përdorimi i një gjuhe të pahijshme. Pavarësisht se është gjuha e trupit, është shkelje e hapur e Kodit Zgjedhor. Kodi Zgjedhor e parashikon propagandën, por e lejon në bazë të normave të caktuara. Kjo e kapërcen edhe Kodin Zgjedhor, e kapërcen edhe ligjin. Kjo shkel edhe mbi moralin. Kjo është e dhunshme, prindi ndihet keq para fëmijës, burri para gruas, i madhi para të voglit, dhe përgjithësisht është mesazh i keq që na jep politika”, tha ai.

Në pikëpamjen Çupit, kandidati për Tiranën i koalicionit “Bashkë Fitojmë” ka konsumuar vepër penale dhe si e tillë është e dënueshme nga ana ligjore.

“Për mendimin tim ka kryer një vepër penale, aq më shumë ka bërë propagandë fyese në mjetet e informimit publik. Kushdo mund të kryejë akte të turpshme për të tërhequr vëmendjen, marrëzia është më tërheqëse, i magjeps njerëzit. Po t’i shkojmë kësaj logjike, do të shkojmë në skuta shumë të errëta të shoqërisë. Kjo e trondit shoqërinë dhe e kthen në shekuj pas, dhe kjo godet vlerat e kombit, dhe godet gjithçka kombi ka të ndershme. Kjo fushatë ka dalë nga kontrolli i ligjit”, tha Çupi

Previous articleTre parulla dhe gjashtë të vërteta
Next articleAlfred Lela: O sovjetikët e Tiranës, Belo iu nxjerr gishtin e mesit me guxim të madh. Revoltohuni për pemët e mbjella nga Veliaj-Rama