Home Bota Frika nga tërmetet apokaliptike, banorët kërkojnë banesa të sigurta larg Stambollit

Frika nga tërmetet apokaliptike, banorët kërkojnë banesa të sigurta larg Stambollit

Miliona njerëz të zhvendosur nga tërmetet më të rënda të një shekulli të Turqisë janë shpërngulur në kërkim të strehimit, duke e komplikuar krizën e banesave që tashmë ka parë rritje të qirave për shkak të inflacionit. Migrimi në provincat fqinje në juglindje të vendit dhe qytetet e mëdha më në perëndim ka çuar në rritje të qirave deri në 45%.

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan tha se rreth 2.2 milionë njerëz janë larguar nga 11 provincat e prekura që nga tërmetet me magnitudë 7.7 dhe 7.6 ballë të 6 shkurtit, të cilët vranë pothuajse 50,000 njerëz në Turqi dhe Sirinë fqinje. Ata që qëndruan në zonë u përballën me tërmete të tjera më 20 shkurt.

Në qytetet e mëdha, ata që mund ta përballojnë atë po vërshojnë drejt sigurisë së perceptuar të periferive larg vijave të prishjes, si Beykoz në Stamboll dhe Urla në Izmir në bregdetin e Egjeut. Industria turke dhe bujqësia përballen me eksodin e fuqisë punëtore për shkak të tërmeteve.

Më 6 shkurt, tërmetet me magnitudë 7.7 dhe 7.6 ballë tronditën Turqinë jugore. Me qendër në provincën Kahramanmaras, ata goditën 10 provinca të tjera – Hatay, Gaziantep, Malatya, Adiyaman, Adana, Diyarbakir, Kilis, Osmaniye, Sanliurfa dhe Elazig. Të paktën 43,556 njerëz u vranë në tërmetet e dyfishta, sipas shifrave të fundit zyrtare. Mijëra të tjerë u plagosën gjithashtu. Rreth 8,550 pasgoditje kanë ndodhur që nga tërmetet e dyfishta, tha Orhan Tatar, drejtori i përgjithshëm i tërmeteve dhe reduktimit të rrezikut në AFAD.

Previous articleDhunimi barbar i 22-vjeçares keniane, Berisha me akuza të forta: Rama po i mbron
Next articleSHBA: Vuçiç dhe Kurti të jenë konstruktivë në lidhje me propozimin evropian