Home Bota Franca në “zjarr”/ Më shumë se 100 policë u plagosën gjatë protestës...

Franca në “zjarr”/ Më shumë se 100 policë u plagosën gjatë protestës së 1 Majit

Të paktën 108 oficerë policie janë plagosur në Francë gjatë përleshjeve të dhunshme me protestuesit e zemëruar me reformat e pensioneve.

Ministri i Brendshëm, Gerald Darmanin, tha se një numër kaq i madh i të plagosurve nga radhët e policisë ishte jashtëzakonisht i rrallë, duke shtuar se 291 persona ishin arrestuar gjatë trazirave.

Franca në “zjarr”/ Më shumë se 100 policë u

Mediat e huaja shkruajnë se qindra mijëra kanë marrë pjesë në demonstratat e 1 Majit kundër reformave të presidentit francez, Emmanuel Macron.

Shumica ishin paqësore, por grupet radikale hodhën bomba me benzinë dhe fishekzjarre. Policia u përgjigj me gaz lotsjellës dhe ujë. Nuk dihet se sa protestues janë lënduar.

Franca në “zjarr”/ Më shumë se 100 policë u

Kryeministrja Elisabeth Borne shkroi në “Twitter” se dhuna ishte “e papranueshme” , ndërsa vlerësoi gjithashtu “mobilizimin dhe angazhimin e përgjegjshëm” të demonstruesve në shumë qytete.

Kjo është dita e fundit e aksionit masiv kundër ndryshimeve që rrisin moshën e pensionit shtetëror nga 62 në 64. Sindikatat kërkojnë tërheqjen e tyre.

Franca në “zjarr”/ Më shumë se 100 policë u

Ministria e Brendshme tha se numri i përgjithshëm i demonstruesve ishte 782,000, duke përfshirë 112,000 në kryeqytetin Paris, por sindikata CGT thotë se shifra është trefishi i këtij numri.

Udhëheqësit e sindikatave ishin të bindur se kundërshtimi prej muajsh ndaj reformave nuk po zbehej.

Franca në “zjarr”/ Më shumë se 100 policë u

“Faqja nuk do të kthehet për sa kohë që nuk ka tërheqje të kësaj reforme të pensioneve. Vendosmëria për të fituar është e paprekur,” tha kreu i CGT Sophie Binet, cituar nga AFP.

Dhuna shpërtheu edhe në Lyons, Toulouse dhe Nantes, ku automjeteve u dogjën dhe u sulmuan biznese.

Franca në “zjarr”/ Më shumë se 100 policë u

Previous articleAustralia ashpërson masat, ndalon përdorimin e cigareve elektronike
Next articleProjekti për stadiumin e Korçës, Rama: Duam modele të reja si motorë zhvillimi ekonomik