Home Aktualitet FOTOT/ “Rosa Mandarinë” rosa e rrallë që është shfaqur në Liqenin artificial...

FOTOT/ “Rosa Mandarinë” rosa e rrallë që është shfaqur në Liqenin artificial të Tiranës

“Rosa Mandarinë” (Aix galericulata), që vlerësohet nga vëzhguesit e zogjve si një nga shpendët më të bukur në botë është një vizitore shumë e rrallë edhe në Shqipëri.
Dimrin e këtij viti vetëm një specie është shfaqur në Liqenin artificial të Tiranës duke bashkëjetuar me rosat e tjera.
“Rosa Mandarinë” është me prejardhje nga Azia Lindore dhe shquhet për ngjyrat mbresëlënëse dhe format që merr gjatë notimit në ujë.
Studiuesi i shpendëve Mirian Topi i tha Zërit të Amerikës se rosa mandarin mund të jetë shkëputur nga ndonjë rezervat i ruajtur natyror në vendet e rajonit nga ku ka ardhur në Shqipëri.
Rosa mandarinë u fotografua në Liqenin e Tiranës nga gazetari Raimond Kola.

Previous article“Britania e Madhe nuk do të mbështesë formimin e Republikës Srpska në Kosovë”
Next articleHynë në shpellën e malit të Klenjës për të rregulluar tubacionin e ujit, asfiksohen 2 persona