Home Aktualitet “Fodors Travel”: Shqipëria destinacioni i surprizave

“Fodors Travel”: Shqipëria destinacioni i surprizave

Një nga agjencitë më prestigjioze turistike “Fodors Travel” i ka kushtuar një vëmendje të madhe Shqipërisë. Ekspertët e Fodors bëjnë një krahasim të vendit tonë midis Kroacisë dhe Greqisë, duke e cilësuar si destinacionin e ardhshëm të plazhit më të madh të Europës, dhe më i përballueshëm sa i përketë kostove, mes dy vendeve fqinje. “Grupet e turistëve që përplasen me njëri-tjetrin përmes Greqisë dhe Kroacisë janë shumë të zënë duke hipur në tragetet e mbushura dhe duke ecur mes turmave për të vënë re vendin tjetër pikërisht atje, i vendosur dukshëm midis të dyjave. Shqipëria, një parajsë më pak e vizituar, por e krahasueshme e bregdetit të Jonit, ofron shumë nga të njëjtat cilësi joshëse të fqinjëve të saj më të famshëm.”- shkruhet nga agjencia.

Përgjatë Rivierës së Shqipërisë, detit blu të kristaltë, plazhet janë të bollshme, të vendosura përballë shpellave të fshehura që ngrihen brenda shkëmbinjve bregdetarë si katedrale. Qytetet e vogla bregdetare zbardhen nën diellin mesdhetar, shëtitoret e tyre janë plot gjallëri.

Avantazhi i dallueshëm i udhëtimit në Shqipëri është se turistët nuk dynden këtu si ata që udhëtojnë në Greqi apo Kroaci, duke bërë që plazhet të kenë më shumë hapësirë​. Edhe gjatë verës në Rivierën Shqiptare, është e mundur të gjesh plazhe bosh dhe akomodime të përballueshme dhe tërheqëse të minutës së fundit. Numri i vizitorëve që zbresin në qytetet e plazhit të Shqipërisë nuk është aspak afër niveleve të sezonit të lartë të Dubrovnikut apo Santorinit. Për më tepër, Shqipëria është e përballueshme. Paratë këtu shkojnë shumë më gjatë, sesa në destinacione të tjera, më të njohura.

Agjencia prestigjoze i ka kushtuar një vëmendje të madhe jo vetëm bregdetiti, por edhe alpeve.

Kompanitë turistike në këtë rajon malor ofrojnë udhëtime të organizuara mirë që lidhin fshatra të vegjël në ecje nëpër terrene të mrekullueshme dhe të larmishme, të mbushura me ujëvara vezulluese. Ushqimi është i freskët dhe i rritur në vend. Ndalesat turistike përfshijnë gjithashtu kulla guri me rëndësi kulturore.

Ekspertët e Fodors kanë bërë dhe një fotografim të historisë së Shqipërisë. Sipas tyre historia e vendit tonë është një nga historitë më intensive të Evropës së shekullit të 20-të. Pas pushtimit të kohës së luftës dhe pushtimit pasues nga italianët dhe gjermanët, komunistët morën kontrollin, duke e zhytur vendin në nivelet e Koresë së Veriut të izolimit të plotë paranojak nga pjesa tjetër e botës deri në rënien e tyre në 1991.

Mbetjet e këtyre dekadave izolimi janë ende të dukshëm sot fshati është i mbushur me kupola fantazmë të bunkerëve të betonit, kjo ofron një shpjegim se pse Greqia dhe Kroacia janë më të njohura me ndërgjegjen kolektive globale.

Këto vende kanë shpenzuar më shumë kohë për të përsosur lojën e tyre turistike bregdetare të Ballkanit sesa Shqipëria, realitete shoqërore që iu mohuan shqiptarëve për gati gjysmë shekulli.

Në këtë shkrim, nuk mund të lihej pa përmendur dhe kryeqytetit, Tirana. E cila cilësohet si një vendi që qytetarët do të kenë nostalgji çmimet e lira, pasi ato janë përherë në rritje. Si qendra progresive dhe moderne e Shqipërisë, ka shumë gjëra për të bërë dhe parë në kryeqytet. Vizitorët do të vënë re menjëherë bollëkun e kafeneve të nivelit tjetër, të dizajnuara bukur. Veç, pjesës së qendrës, Piramidës , Bunkartit dhe gjithë bulevardit kryesorë, agjencia sugjeron dhe një udhëtim në Dajt nëpërmjet teleferikut, i cili i çon vizitorët 1600 metra mbi nivelin e detiti, dhe ofron një pamje panoramike.

Por veç bukurive natyrore dhe historike, një rëndësi i jepet edhe identiteti dhe vlerave. Në Shqipëri, ka një nderim të jashtëzakonshëm për mysafirët dhe mikpritjen ndaj vizitorëve. Shqiptarët janë mikpritës, miqësorë dhe të hapur, gjë që është e jashtëzakonshme për një vend që ishte i izoluar nga pjesa tjetër e botës për kaq shumë kohë, shkruan prestigjiozja Fodors Travel ndërkohë që vlerëson dhe bashkëjetesën dhe harmoninë tonë fetare.

Fodors nëpërmjet shkrimit të tij të gjatë, thotë se ky është momenti për të vizituar Shqipërinë, pasi ende nuk është tjetërsuar dhe nuk ka humbur identitetin, dhe ndryshe nga  Greqia dhe Kroacia të cilat janë të parashikueshme dhe të njohura, Shqipëria lë vend për surpriza.

“Tani mund të jetë momenti për të përjetuar një pjesë të Europës që ende nuk është shndërruar në një karikaturë të vetvetes ose në një pasqyrim të shijeve aktuale globale që zbehin identitetin vendas.  Në varësi të veprimeve të qeverisë shqiptare dhe BE-së gjatë viteve të ardhshme, Shqipëria mund të bëhet pika e ardhshme e nxehtë europiane dhe nëse po, do të ishte vetëm çështje kohe derisa çmimi dhe cilësia e infrastrukturës turistike të jenë në nivel me atë të Greqisë dhe Kroacisë. Në këtë moment, Shqipëria është kryesisht jashtë radarit dhe ky është një tregues i fortë se tani është koha e përsosur për të shkuar.”-shkruan agjencia Fodors Travel.

Këtë vit fluksi i turistëve të huaj në Shqipëri ka ardhur në rritje, por shumë agjenci të huaja e cilësojnë vendin tonë si destinacionin kryesor të vitit 2024.

Previous articleOperacioni “Tempulli”, 30 të arrestuarit në Durrës pritet të njihen sot me masën e sigurisë
Next article”Të votosh kundër projekteve të qeverisë gjermane…”, deputeti i PD ‘shpërthen’ ndaj Rithemelimit dhe PL-së: Zoti u’a drejtoftë mendjen