Home Kronika Fjalia e vrasësit me pagesë pasi panë shtëpinë e vëllezërve Haxhia në...

Fjalia e vrasësit me pagesë pasi panë shtëpinë e vëllezërve Haxhia në Durrës: Vrasja bëhet, vendi ishte i mirë, na duhet vetëm shoferi

672 telefonata mes porositësit Nuredin Dumani dhe vrasësve me pagesë, Besian Xhixha dhe Enver Dida kanë mjaftuar për të planifikuar vrasjen e vëllezërve Haxhia në Durrës më 27 prill, edhe pse në fund rezultoi që plani nuk shkoi siç duhet. Vëllezërit Haxhia u vranë, por autorë nuk ishin Besian Xhixha dhe Enver Dida, pasi ky i fundit rezultoi me COVID dhe për vrasjen u angazhuan Altin Ndoci dhe Klevis Alla. Ishte ky i fundit që ka zbardhur skemën, teksa Report Tv ka siguruar ekskluzivisht dosjen e plotë.

Në dosjen e siguruar nga gazetari i Report Tv, Arsen Rusta thuhet se Nuredin Dumani dhe Besian Xhiha kanë komunikuar me njëri-tjetrin 4 herë, nga data 16 prill deri në 27 prill, ditën e vrasjes. Ndërkohë, dy vrasësit e punësuar Besian Xhixha dhe Enver Dida kanë pasur telefonata më të shpeshta, plot 668 herë me njëri tjetrin, për të folur mbi planet e ekzekutimit.

Mes porositësit Nuredin Dumani, Besian Xhixha vrasësi me pagesë dhe Klevis Alla, i penduar i drejtësisë ka pasur edhe një drekë në një restorant në mbikalimin e Fushë Krujës. Nga sa mësohet, Besiani ka deklaruar se “ishalla i ikën shpejt COVID-i Verit”, (i referohet Enver Didës) teksa Dumani ka deklaruar “ishalla e mbarojmë shpejt këtë punë se nuk presin çunat”, pa përmendur se cilët çuna.

Dumani u ka dhënë 2 vrasësve të punësuar një kapar prej 5 mijë euro, por duke qenë se njëri prej tyre u infektua me COVID, u anulua si plan, për të kaluar te plani B. U vendos që vrasja të kryet nga Nuredin Dumani, Talo Çela dhe Altin Ndoci dhe Klevis Alla, këto dy të fundit të arrestuar. Objektivi ka qenë që të vritej vetëm Besmir Haxhia dhe jo Viktor Haxhia.

Ndërkohë në dosjen e siguruar nga Report Tv flitet edhe për një drekë mes porositësit Nuredin Dumani, Besian Xhixha vrasësi me pagesë dhe Klevis Alla, i penduar i drejtësisë. Nga sa mësohet, Besiani ka deklaruar se “ishalla i ikën shpejt COVID-i Verit”, (i referohet Enver Didës). Gjatë drekës, Nuredin Dumani ka deklaruar “ishalla e mbarojmë shpejt këtë punë se nuk presin çunat”, pa përmendur se cilët çuna. / shqiptarja.com
SOURCEbulevard news
Previous articleDurrës/ Shtypi qëllimisht qenin me makinë dhe u largua, Policia shpall në kërkim shtetasin
Next article180 pula të infektuara me Gripin e Shpendëve në Peqin, shpallet zonë karantine gjithë fshati, shpendët groposen dhe digjen