Home Bota Finlanda i jep goditjen e fortë Rusisë, ja lajmi i mirë që...

Finlanda i jep goditjen e fortë Rusisë, ja lajmi i mirë që ka për Ukrainën

Finlanda ka miratuar një paketë të re prej më shumë se 400 milionë euro ndihmë ushtarake për Ukrainën. Premtimi trefishon vlerën totale të ndihmës finlandeze të mbrojtjes për Ukrainën në 590 milionë euro, tha ministria e Mbrojtjes në një deklaratë më 20 janar.

Një zëdhënës i ministrisë tha se paketa nuk përfshin tanke Leopard 2. Gjermania përballet me presion në rritje për të furnizuar Ukrainën me tanke Leopard 2, ose të paktën t’u japë leje aleatëve të tjerë si Polonia për të dorëzuar tanket e prodhimit gjerman nga stoku i tyre.

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, i ka bërë thirrje të hapur Berlinit që t’i dërgojë tanke Ukrainës.

“Nëse keni tanke Leopard, na i jepni neve”, ka thënë Zelensky për televizionin publik gjerman.

Kancelari gjerman, Olaf Schoz, u ka thënë kongresistëve amerikanë në Davos se Gjermania do ta furnizojë Ukrainën me tanke luftarake, nëse këtë e bën edhe SHBA-ja, sipas deklaratës së përfaqësuesit demokrat Gregory Meeks, nga Komiteti i Punëve të Jashtme të Dhomës së Përfaqësuesve.

Previous articleDonald Trump humb gjyqin ndaj Hilary Clinton, nuk do ta besoni shumën marramendëse që duhet të paguajë ish-presidenti
Next articlePas takimit me Kurtin, diplomatët e SHBA-së dhe BE-së mbërrijnë në Beograd