Home LifeStyle EUROVISION/ Kënga më gjigante fizike dhe digjitale në botë në mbështetje të...

EUROVISION/ Kënga më gjigante fizike dhe digjitale në botë në mbështetje të Ukrainës

Një fushatë britanike për të krijuar këngën më të madhe fizike dhe digjitale në botë në solidaritet me Ukrainën gjatë Eurovision Song Contest është mënyra e përsosur për të shprehur mbështetjen, tha krijuesi i saj.

HelpUkraineSong synon të bashkojë koret, muzikantët dhe publikun e gjerë përpara finales së madhe të konkursit duke u kërkuar atyre të performojnë dhe ngarkojnë një version të këngës së ”The Beatles” me titull “With A Little Help From My Friends”.

Muzeu i Liverpulit më pas do të mbajë një moment “flash mob” mesditen e 13 majit, me atraksione të famshme në Mbretërinë e Bashkuar, përfshirë Syrin e Londrës, Blackpool Tower dhe Warwick Castle, dhe ato në mbarë botën që bashkohen njëkohësisht.

Eurovision 2023 do të zhvillohet në Liverpul pasi BM u zgjodh të presë konkursin në emër të Ukrainës së shkatërruar nga lufta.

Valerie Bounds, 47 vjeçe, e cila bashkëthemeloi dhe drejton një agjenci krijuese në Liverpul, mendoi për idenë ndërsa ishte në Londër vitin e kaluar.

“Më lindi kjo ide ndërsa po shikoja dikë duke luajtur piano në stacionin Euston në kohën e Krishtlindjeve dhe mendova a nuk do të ishte e mrekullueshme të bëja një moment të jashtëzakonshëm në hapësira publike?”, tha ajo.

“Unë jam një fanse e madhe e Eurovisionit, jam vullnetare edhe me Kryqin e Kuq dhe kam punuar me refugjatët ukrainas, kështu që të gjitha u bashkuan”, shtoi Bounds.

Partnerët e përfshirë në fushatë përfshijnë platformën e presidentit Zelensky për mbledhjen e fondeve ”United 24”, fondacionin bamirës të fëmijëve ”War Child” dhe Ministrinë e Kulturës së Ukrainës.

“Këtu po shkon shumë gjerësisht, por gjëja vërtet fantastike është se ne jemi bashkuar me organizatat dhe institucionet në Ukrainë dhe ata janë shumë entuziastë për këtë”, tha Bounds.

Bounds tha se fillimi i HelpUkraineSong ndihej si një mënyrë e mirë për të arritur më shumë ambicie personale larg biznesit të saj./ a.jor.

Previous article“Big Brother”&TikTok… Fenomeni i ri, si banorët e eleminuar nga loja zgjodhën “challenget” për të pranuar humbjen me sportivitet
Next article“Rrugës për Skoci, djali i Kadri Hazbiut la një zarf të mbyllur në ambasadën tonë në Vjenë