Home Sport Eshtë koha, Sergio Busquets e ka vendosur që do të largohet nga...

Eshtë koha, Sergio Busquets e ka vendosur që do të largohet nga Barcelona…

Kapiteni i Barçës tashmë e ka diskutuar vendimin e tij me drejtuesit e klubit dhe ka mbetur vetëm njoftimi zyrtar.

Sergio Busquets tashmë e ka marrë vendimin dhe do të largohet nga Barcelona më 30 qershor, pasi t’i skadojë kontrata. Futbollisti tha pak ditë më pare, se do të përfitonte nga kjo pauzë në garë për të marrë një vendim përfundimtar. Kështu ka qenë dhe këtë të martë, pas kthimit të tij në stërvitje, ai ka komunikuar nga brenda dëshirën e tij për t’u larguar nga klubi.

Tani mbetet për t’u parë se kur dhe si do ta komunikojë klubi zyrtarisht vendimin e tij. Ai mund ta bënte menjëherë, por gjithashtu mund të priste që skuadra të fitojë La Ligën, diçka që mund të ndodhë të dielën e ardhshme në terrenin e Espanyol.

Ideja e parë e Busquets ishte gjithmonë largimi nga skuadra e Barçës në fund të këtij viti. Pas 15 vitesh në ekipin e parë, ai tashmë e konsideroi se ishte koha për t’u larguar nga klubi. Vitet e fundit ai kishte vuajtur shumë duke parë trajektoren e skuadrës pa mundësi për të fituar tituj. Shumica e bashkëlojtarëve të tij gjatë gjithë këtyre viteve po largoheshin nga klubi dhe ai gjithashtu mendoi se tani ishte koha.

Nuk kishin qenë pak vite të lehta, pasi në një ndeshje kapitenit iu desh të vuante fishkëllimat e publikut, diçka që nuk e meritonte pas kaq shumë vitesh si një nga lojtarët kyç të skuadrës.  Busquets nuk donte të largohej nga dera e pasme. Kjo ishte gjithashtu thelbësore për të. Me titullin e La Ligës në xhep, koha ishte perfekte për t’u larguar.

Busquets do të largohet nga Barça me një tjetër titull të madh në xhep. Ai do të mund të largohet duke ngritur trofeun e La Ligas dhe duke qenë një nga çelësat e arritjes së saj. Kjo po kalon nga dera e përparme siç i ka hije një karriere të madhe në Camp Nou.

 

Previous articleKokainë, kanabis dhe mijëra euro, arrestohen në Bolonja dy trafikantët shqiptarë të drogës
Next articleLAJM I FUNDIT/ Pinin birra në lokal me uniformë! Policia e Shtetit nis hetimin për dy inspektorët