Home Rajoni Escobar lëshon thirrjen e fortë drejt Mali të Zi: Zgjidhni krizën politike

Escobar lëshon thirrjen e fortë drejt Mali të Zi: Zgjidhni krizën politike

I dërguari special i Shteteve të Bashkuara për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, ka paralajmëruar se do të ketë  pasoja nëse Mali i Zi nuk zgjidh krizën e thellë politike dhe institucionale që ka përfshirë vendin prej muajsh.

Escobar është shprehur se Mali i Zi është pranë një kolapsi dhe se deri më tani nuk ka pasur asnjë përparësi edhe pse dy qeveri kanë rënë.

“Mali i Zi është në një krizë shumë të thellë. Është afër një kolapsi institucional që nuk e kam parë në asnjë vend.  Dy qeveri kanë rënë dhe nuk ka pasur përparim në formim. Nuk kanë një kuorum në Gjykatën Kushtetuese që mund të konfirmojë zgjedhjet e reja”, kathene ai.

Previous articleA donte Gorbaçiovi ta shkatërronte Bashkimin Sovjetik? A mund të ekzistonte akoma sot Bashkimi Sovjetik?
Next articleU kthye pa zemër nga Spanja, motra e Saimir Sulës akuza të forta para ministrisë së Drejtësisë: Rama e Sanchez kanë rënë dakord, më dhanë një zemër derri e s’bëjnë ADN