Home Kosova Escobar: Asociacioni është pjesë e marrëveshjes, Kosova e ka kuptuar që duhet...

Escobar: Asociacioni është pjesë e marrëveshjes, Kosova e ka kuptuar që duhet ta formojë

I dërguar i Posaçëm i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Gabriel Escobar ka thënë se Asociacioni i komunave me shumicë serbe është pjesë e marrëveshjes mes dy vendeve, për të cilin Qeveria Kurti II ka dhënë mbështetjen e saj, dhe se duhet të implementohet.

Në një komunikim me gazetarë, Escobar ka deklaruar se formimi i Asociacionit është obligim dhe Kosova e ka kuptuar që duhet të ndodhë kjo.

“Asociacioni është pjesë e kësaj marrëveshje. Po ashtu gjendet edhe në konkluzionet e Këshillit. Është një fakt objektiv. Ajo që është në pyetje është kur duhet të ndodhë, sa shpejt.” ­– tha ai.

Escobar ka thënë se Kosova tashmë e ka kuptuar se duhet ta formojë Asociacionin, megjithatë, tha se nuk mund të vendosë afate kohore për implementimin.

“Me këtë marrëveshje Kosova e ka kuptuar që duhet ta formojë Asociacionin. Nuk do të vendosë afate kohore, por disutimi duhet të nisë menjëherë.” – tha ai.Leonitë Demaku/Nacionale

Previous articleAksidenti i rëndë në Krujë, ndërron jetë në spital shoferi
Next articleVetëm u zhvesh, nuk do ta besoni sa milionë fitoi kjo bukuroshe në “Only fans”/ FOTO