Home Sport Edhe Sir Alex Ferguson dhe Arsène Wenger, anëtarë të ‘Hall of Fame’...

Edhe Sir Alex Ferguson dhe Arsène Wenger, anëtarë të ‘Hall of Fame’ në Premier League

Sir Alex Ferguson dhe Arsène Wenger, trajnerë të përkushtuar të Manchester United dhe Arsenal, bëhen pjesë e ‘Hall of Fame’ të Premierligës këtë të mërkurë, njoftoi liga angleze.

Skocezi dhe francezi u bënë trajnerët e parë që iu bashkuan grupit prestigjioz të legjendave, i cili tashmë përfshin lojtarë si Alan Shearer, Thierry Henry, Eric Cantona, Roy Keane, Frank Lampard, Steven Gerrard, David Beckham, Paul Scholes, Didier Drogba, Peter Schmeichel, ose Sergio Aguero.

“Jam i lumtur që jam futur në ‘Hall of Fame’ të Premier League. Është një nder të marr këtë lloj mirënjohjeje,”- tha trajneri skocez tashmë në pension, i cili e bëri karrierën e tij në Premier League në Manchester United, duke ndihmuar klubin të bëhet një nga më i madhi në futbollin anglez dhe atë botëror.

Wenger mori drejtimin e Arsenalit në vitin 1996 dhe gjatë 22 viteve, ai fitoi tre tituj të Premier League, duke përfshirë sezonin ikonik të pamposhtur në 2003/2004. Ai ka arritur 476 fitore në 828 ndeshje, disa nga treguesit që shënuan prezencën e francezit në Angli.

“Unë jam shumë mirënjohës. Unë dua të njihem si dikush që e do Arsenalin,”- tha trajneri për platformat e ligës pas marrjes së vlerësimit.

Previous articleSerbët paralajmërojnë trazira: Barrikada në veri nëse zgjedhjet bëhen pa Listën Serbe
Next article“Po vriten njerëz të pafajshëm dhe drejtësi nuk ka”, Berisha: Vendi po përjeton krizën më të rëndë, në 8 vite kemi humbur 35 % të popullsisë!