Home Bota E mërkura e frikshme për Floridën/ Superhëna mund të bashkohet me uraganin...

E mërkura e frikshme për Floridën/ Superhëna mund të bashkohet me uraganin Idalia

Një superhënë e rrallë blu mund të ngrejë baticat mbi normale, atëherë kur Uragani Idalia synon bregun perëndimor të Floridës, duke përkeqësuar përmbytjet nga stuhia.

Hëna do të jetë më afër Tokës të mërkurën mbrëma, në të njëjtën ditë që Idalia pritet të zbresë në Florida. Ndërsa superhëna mund të krijojë një sfond spektakolar në fotot e monumenteve anembanë botës, tërheqja e saj gravitacionale e intensifikuar gjithashtu i bën baticat më të larta.

“Unë do të thosha se koha është shumë e keqe për këtë,” tha Brian Haines, meteorologu përgjegjës në zyrën e Shërbimit Kombëtar të Motit në Charleston, Karolina e Jugut.

Pritet të përkeqësojë përmbytjet e baticës jo vetëm në Florida, por në shtete si Gjeorgjia dhe Karolina e Jugut, ku zyra e Haines ka paralajmëruar banorët se pjesë të Charleston mund të jenë nën ujë deri të mërkurën mbrëma.

Kur hëna është e plotë,ka efektin e rritjes së baticave mbi kufijtë normalë, tha Kerry Emanuel, profesor emeritus i shkencës atmosferike në Institutin e Teknologjisë në Massachusetts.

Rritja e stuhisë është shpesh vrasësi më i madh kur godasin uraganet. Uji i oqeanit që derdhet në tokë mund të jetë deri në 4.6 metra përgjatë pjesëve të bregut perëndimor të Floridës, parashikoi Qendra Kombëtare e Uraganeve në njoftimet e saj të fundit të martën. Më në jug, deri në 2.1 metra stuhi pritet në zonën e Gjirit Tampa.

“Ekziston një thënie që të fshihesh nga era dhe të ikësh nga uji, shpresojmë se njerëzit po e dëgjojnë këtë këshillë,” tha Brian Tang, profesor i asociuar i shkencës atmosferike në Universitetin në Albany në Nju Jork.

Pjesa e Floridës veriperëndimore që mund të goditet nga Idalia është veçanërisht e ndjeshme ndaj stuhisë për shkak të gjeografisë së rajonit. Shelfi kontinental shtrihet aq larg nga bregu dhe ka një pjerrësi graduale, duke lejuar që oqeani të rritet më lart ndërsa erërat e stuhisë e çojnë ujin në tokë, tha Tang. Forma e bregdetit në atë rajon, e njohur si zona Big Bend e Floridës, është gjithashtu e lakuar nga brenda, gjë që mund të fokusojë valën e stuhisë për ta bërë atë edhe më të rrezikshëm, tha ai.

Në Karolinën e Jugut, ekziston shqetësimi se rruga e Idalia do ta çojë atë pranë qytetit historik të Charleston dhe zonës përreth të njohur si Vendi i Ulët. Kjo do t’i shtonte ujë valës së lartë që është në parashikim, tha Haines.

“Mbrëmja e së mërkurës duket vërtet e keqe për përmbytjet bregdetare këtu,” tha ai.

Shërbimi i motit parashikon një valë 2.5 metra në Charleston të mërkurën në mbrëmje, e cila mund të shkaktojë përmbytje të përhapura në qendër të qytetit Charleston, tha Haines. Edhe me një valë 2.3 metra, disa rrugë në qytet vërshojnë dhe bëhen të pakalueshme, tha ai.

Previous articleLituania kërkon të ketë brigadë të ushtrisë gjermane deri në vitin 2026
Next articleGola pa limit, Ronaldo dhe Mane dhurojnë spektakël, dyshja argëtohen në Arabinë Saudite