Home Bota Dy ushtarë ukrainas humbën krahun gjatë luftës nga minat tokësore, vendosin protezat...

Dy ushtarë ukrainas humbën krahun gjatë luftës nga minat tokësore, vendosin protezat bionike

Dy ushtarë ukrainas, të cilët u plagosën nga minat tokësore, po pajisen me proteza bionike më të fundit të prodhuara në Mbretërinë e Bashkuar. Ata janë veteranët e parë të luftës që janë pajisur me krahun e ri Hero – një protezë e printuar në 3D e bërë nga kompania e teknologjisë me bazë në Bristol Open Bionics, raporton ‘Skynews’.

Andrii Gidzun dhe Vitalii Ivashchuk provuan krahun këtë javë në Mynih. Ka gishta të lëvizshëm dhe gishtërinj që i lejojnë ata të kapin dhe kapin objektet. Ai kontrollohet nga sensorë që aktivizohen nga muskujt në parakrah. Protezat e bëra me porosi tani do të bëhen për dy burrat në printera 3D dhe do të vendosen muajin e ardhshëm.

Vitalii, 24 vjeç, e përshkroi testimin e krahut të heroit si një “ndjesi shumë të lezetshme”.

 “Jam i kënaqur që kam një mundësi të tillë për të marrë një protezë kaq funksionale. As që e shpresoja. Kur u vendosën elektrodat dhe pata mundësinë të testoja këtë protezë, thjesht më pëlqeu“, tha ai.

Previous article‘Revolucioni’ që u nis të rrëzonte Ramën, zhbëri opozitën e po ‘ha bijtë e vet’
Next articleHoroskopi për sot, 19 janar 2023