Home Dossier Durrës 1918! Konaku i cili shërbeu si pallati mbretëror i Princ Vidit...

Durrës 1918! Konaku i cili shërbeu si pallati mbretëror i Princ Vidit dhe më pas si selia e kryetarit të qeverisë së Esad Pashës

Konaku i cili shërbeu si pallati mbretëror i Princ Vidit dhe më pas si selia e kryetarit të qeverisë Esad Pashës, u bombardua nga aviacioni ushtarak Italian duke pasur dëme pjesërisht në strukturë.

Në krah të djathtë duket godina trekatëshe, ku ishin të vendosura konsullata Greke dhe zyrat e agjensisë Austriake Lloyd, ndërtesë e cila ishte në pronësi të Pavli Terkës një personazh i fuqishëm ku përmendet dhe tek kujtimet e Eqrem Vlorës./ A.C

SOURCEBulevard News
Previous articleValdrin Pjetri në krye të fushatës së Elbasanit? Taulant Balla reagon për lajmin që ‘trazoi ujërat’: Ju tregoj si qëndron e vërteta
Next articleLëkundje tërmeti në Shqipëri, ja ku ishte epiqendra