Home Kuriozitete Do mbani taka të larta natën e vitit të ri? Ja truket...

Do mbani taka të larta natën e vitit të ri? Ja truket që duhet të dini nëse dëshironi të shmangni dhimbjet e këmbëve

Nata e Vitit të Ri është një mundësi për t’u veshur, dhe për shumë prej nesh, kjo do të thotë të veshim këpucë tepër të pakëndshme, sepse ato thjesht duken shumë mirë.

Por çdo herë është e njëjta histori: kalon gjysma e natës dhe këputen takat. Dhe le ta pranojmë, ato taka nuk kthehen më.

Pra, çfarë mund të bëni për të siguruar që ato këpucë të qëndrojnë gjatë gjithë natës dhe, më e rëndësishmja, këmbët tuaja të pushojnë? Emma McConachie, një ortopede në Kolegjin Mbretëror të Podiatrisë, zbuloi për Metro këshillat më të mira se si të shmangni dhimbjet e këmbëve kur vishni taka.

Shmangni ekspozimin e këmbëve në temperatura më të ulëta

Temperaturat më të ftohta nuk do të na pengojnë të vishemi për një natë në qytet, veçanërisht duke pasur parasysh sezonin e festave. Por kur bëhet fjalë për zgjedhjen e këpucëve të ndjeshme për këto raste, është mirë të merrni parasysh këpucët me taka të mbyllura apo edhe çizmet me taka.
Rritja e presionit në majat e këmbëve duke veshur këpucë me thembra të hollë dhe me thembra mund të çojë në mavijosje të dhimbshme të indeve të buta edhe në majat e këmbëve, gjë që është shumë më e keqe kur këmbët janë të ftohta.

Lartësia ideale e thembra është rreth 2 cm

Këmbët me taka nuk janë vetëm në trend, por padyshim që rekomandohen edhe për këmbë të shëndetshme. Në terma afatgjatë, nuk rekomandohet të vishni taka më të larta se 2 cm pasi një takë më e lartë mund të shkaktojë probleme për këmbët tuaja. Shmangni takat e holla stileto pasi kjo rrit paqëndrueshmërinë dhe këmba juaj do të lëkundet më shumë. Nëse keni veshur një thembër, synoni për një stil blloku ose pykë, në mënyrë ideale ai që ka një mënyrë për të qëndruar në këmbë, si një rrip rreth kyçit të këmbës ose në pjesën e mesme të këmbës.

Zhytni këmbët në ujë të ngrohtë

Të gjithë jemi përballur me fshikëzat dhe dhimbjet që vijnë me kalimin e kohës në një palë këpucë të pakëndshme, prandaj është e rëndësishme të gjesh një palë të butë në këmbë. Por nëse këmbët tuaja ndjejnë dhimbje në fund të natës, apo edhe të nesërmen në mëngjes, ka një mënyrë për të lehtësuar dhimbjen. Kur bëhet fjalë për trajtime të thjeshta që mund të provoni në shtëpi për lehtësimin e menjëhershëm të dhimbjes, Emma rekomandon një banjë të shpejtë këmbësh me ujë të kripur.

Previous articleVdekja e 48-vjeçares në Bashkinë e Lushnjes, reagon Berisha: I hoqën ndihmën ekonomike! Pashpirtësi dhe vetëm pashpirtësi!
Next articleArrestimi i ish-drejtoreshës së Bashkisë/ Reagon AZHBR: Nuk ka lidhje me ne…