Home Bota Dita e Pavarësisë së Ukrainës: A do të ketë festime në Kiev?

Dita e Pavarësisë së Ukrainës: A do të ketë festime në Kiev?

Ukraina feston 32-vjetorin e pavarësisë. Para luftës, në Kiev dhe qytete të tjera të vendit mbaheshin ngjarje dhe festime të ndryshme, por pushtimi i plotë i Rusisë ka bërë ndryshimet e veta. Ja si do të festojë kryeqyteti ukrainas një nga ditët më të rëndësishme në historinë e Ukrainës së pavarur. 

Në periudhën e paraluftës, Dita e Pavarësisë së Ukrainës shoqërohej me parada, fishekzjarre dhe koncerte. Megjithatë, këtë vit, për arsye të dukshme, nuk do të ketë ngjarje të tilla.

Si po përgatitet Kievi për festën?

Sipas Administratës Ushtarake të Qytetit të Kievit, nga ora 23:00 e 20 gushtit deri në orën 23:30 të 28 gushtit, trafiku në rrugën kryesore të Kievit, Khreshchatyk, do të bllokohet në kryeqytet për shkak të përgatitjes dhe mbajtjes së festimeve të Ditës së Pavarësisë.

Administrata ka paralajmëruar se trafiku në rrugën Khreshchatyk në qendër të Kievit do të bllokohet nga Sheshi i Pavarësisë në rrugën Bohdan Khmelnytsky. Drejtuesve të mjeteve iu kërkua që të merrnin parasysh këtë informacion kur udhëtonin në qendër të kryeqytetit ukrainas.

Cilat ngjarje janë planifikuar në Kiev në Ditën e Pavarësisë?

Administrata shtetërore e qytetit të Kievit vuri në dukje më parë se këtë vit nuk janë planifikuar ngjarje masive në kryeqytet. Sipas përfaqësuesit të KCSA, të gjitha ngjarjet do të jenë lokale.

Në nivel kombëtar, një ekspozitë e pajisjeve të dëmtuara të armikut është planifikuar të mbahet në Khreshchatyk.

Previous articleFillon zbrazja e ujit radioaktiv nga Fukushima në Oqenian Paqësor
Next articleProtesta kundër Nacionale/ DW: Konservatorët në rritje të Kosovës