Home Bota Dita e 166-të e luftës Rusi-Ukrainë/ 10 gjërat më të rëndësishme që...

Dita e 166-të e luftës Rusi-Ukrainë/ 10 gjërat më të rëndësishme që duhet të dimë

Sot jemi në ditën e 166 të luftës mes Rusisë dhe Ukrainës. Luftimet e ashpra vijojnë ende ku lufta për Jdo pëllëmbë territor po bëhet e fortë.

Por çfarë nuk dimë në ditën e 166 të pushtimit

1. Ukraina dhe Rusia kanë fajësuar njëra-tjetrën për bombardimin e ri të termocentralit më të madh bërthamor në Evropë , Zaporizhzhia. Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskiy bëri thirrje për sanksione të reja ndërkombëtare ndaj Moskës për “terrorin bërthamor”. Mbikëqyrësi bërthamor i OKB-së ka bërë thirrje për një fund të menjëhershëm të të gjitha veprimeve ushtarake pranë uzinës pasi u godit nga bombardimet të shtunën mbrëma, duke shkaktuar mbylljen e një prej reaktorëve dhe duke krijuar një “rrezik shumë real të një fatkeqësie bërthamore”.

2. Termocentrali bërthamor i Zaporizhzhia po funksionon normalisht sipas raporteve nga Yevgeniy Balitsky , kreu i administratës së instaluar nga Rusia në rajonin e pushtuar Zaporizhzhia. Kreu i kompanisë shtetërore të energjisë bërthamore të Ukrainës Energoatom bëri thirrje që termocentrali të bëhet një zonë pa ushtri dhe tha se duhet të ketë një ekip paqeruajtëssh të pranishëm në vend.

3. Ukraina kreu sulme me rreze të gjatë mbi bazat e trupave ruse dhe dy ura kyçe mbi lumin Dnieper gjatë natës. Sulmet goditën dy kalimet e vetme që Rusia ka në xhepin e territorit jugor të Ukrainës që ka pushtuar në bregun perëndimor të lumit, tha Natalia Humeniuk , zëdhënëse e komandës ushtarake jugore të Ukrainës.

“Rezultatet janë mjaft të respektueshme, goditje në urat Antonivskyi dhe Kakhovskyi,” tha ajo në televizion. 

Kirill Stremousov , nënkryetari i administratës pro-ruse të vendosur në Kherson të pushtuar tha për Interfax: “Pajisjet e ndërtuesve që po riparojnë urën Antonivskiy janë djegur, nuk ka dëme kritike. Por hapja e urës është vonuar pak.”

4. Katër anije që transportonin produkte ushqimore ukrainase lundruan nga portet e Detit të Zi të Ukrainës të dielën. Papa Françesku përshëndeti nisjen e anijeve që transportonin grurë nga portet ukrainase të Detit të Zi duke thënë se ky mund të jetë një model për dialogun për t’i dhënë fund luftës në Ukrainë. Dy anije të tjera transportuese të grurit kanë lundruar nga portet e Ukrainës në Detin e Zi të hënën dhe Polarnet, me 12,000 ton misër ukrainas, ka mbërritur në Turqi.

5. Rusia po forcon pozicionet dhe numrat e saj në frontin jugor të Ukrainës për t’u përgatitur për një kundërofensivë ukrainase dhe ka të ngjarë të jetë duke përgatitur terrenin për të sulmuar, sipas autoriteteve ushtarake britanike dhe ukrainase.

“Trupat ruse pothuajse me siguri po grumbullohen në jug, ose duke pritur për një kundërofensivë ukrainase ose duke u përgatitur për të sulmuar. Kolona të gjata kamionësh ushtarakë rusë, tanke, artileri dhe gjëra të tjera vazhdojnë të lëvizin nga Donbasi në jugperëndim”, tha ministria e mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar.

6. Granatimet ruse u regjistruan të shtunën në dhjetëra qytete përgjatë vijës së frontit lindor dhe jugor , sipas ushtrisë ukrainase. Ai tha gjithashtu se forcat ruse u përpoqën të kryenin sulme në gjashtë zona të ndryshme në rajonin lindor të Donetskut, të cilat të gjitha nuk arritën të fitonin ndonjë territor dhe u mbajtën prapa nga forcat ukrainase.

7. Ukraina po heton pothuajse 26,000 raste të dyshuara për krime lufte të kryera që nga pushtimi i Rusisë në shkurt dhe ka akuzuar 135 persona, tha kryeprokurori i saj për krimet e luftës për Reuters. Nga të akuzuarit, rreth 15 janë në paraburgim ukrainas dhe 120 të tjerët mbeten të lirë.

8. Zelenskiy tha të dielën se nuk mund të ketë bisedime me Rusinë nëse vazhdon me referendume në zonat e pushtuara të Ukrainës për bashkimin me Rusinë. Forcat ruse tani zotërojnë zona të mëdha territori në rajonin Donbas të Ukrainës lindore dhe në zonat jugore, ku zyrtarët kanë ngritur mundësinë e mbajtjes së referendumeve.

9. Finlanda ka regjistruar një numër rekord të azilkërkuesve pas pushtimit rus të Ukrainës, duke mposhtur nivelin më të lartë të mëparshëm gjatë krizës së emigrantëve të vitit 2015.

10. Grupi për të drejtat e njeriut Amnesty International kërkoi falje për “shqetësimin dhe zemërimin” e shkaktuar nga një raport që akuzonte Ukrainën për rrezikimin e civilëve. Kërkimi i faljes vjen pasi kreu i Amnesty-së në Ukrainë, Oksana Pokalchuk tha se ajo po jepte dorëheqjen pasi kundërshtonte publikimin e raportit, duke thënë se grupi i të drejtave të njeriut “krijoi pa dashje materiale që dukej si mbështetje për narrativat ruse të pushtimit”.