Home LifeStyle Disa sugjerime të thjeshta se si të evitoni rënien e flokëve

Disa sugjerime të thjeshta se si të evitoni rënien e flokëve

Rënia e flokëve sidomos në stinën e vjeshtës. Për të parandaluar rënien e flokëve, ajo që duhet të bëni fillimisht është të përdorni produkte natyrale të cilat do ju ndihmojnë më shumë se sa përdorimi i produkteve mjaft të shtrenjta. Më poshtë ju bashkangjisim disa këshilla sipas ‘Healthyonline’, të cilat ju ndihmojnë të reduktoni rënien e flokëve:

-Trajtimi me lëngje natyrore

Shpëlajini flokët tuaj me lëngje natyrore. Si për shembull me lëngun e hudhrës, qepës, xhenxhefilit, etj. Mbajini flokët me këtë lëng për gjatë gjithë natës dhe lajini në mëngjes.

-Masazhoni herë pas here kokën

Masazhoni herë pas herë skalpin e kokës. Është e sugjerueshme për disa minuta në ditë sepse ndihmon dhe stimulon qarkullimin e gjakut.

-Antioksidantët

Aplikoni çaj të ngrohtë jeshil në kokën tuaj dhe mbajeni këtë përzierje për një orë. Çaji jeshil përmban antioksidantë që parandalojnë humbjen e flokëve dhe nxitin rritjen e tyre.

-Praktikoni meditimin

E besoni ose jo, shpeshherë shkaku kryesor i rënies së flokëve është stresi dhe tensioni. Meditimi do t’ju ndihmojë në uljen e tyre dhe do të rivendosë ekuilibrin hormonal./Naxhe Pista

SOURCEbulevard news
Previous article“Nxirreni Shqipërinë nga kolapsi kushtetues para zgjedhjeve”, deputeti Halit Valteri: Vendi rrezikon të hyjë në…
Next articleBujar Nishani denoncon çështjen e rëndësishme dhe shpërthen ndaj qeverisë Rama: Nuk mund të veprojnë kundër padronëve të vet në Beograd!