Home Kuriozitete Del në shitje motori i bolidit të Ferrarit

Del në shitje motori i bolidit të Ferrarit

Tifozët e Ferrarit dhe të Formula 1 tashmë kanë mundësinë të zotërojnë një pjesë të historisë së këtij kampionati, pasi motori i bolidit kampion tashmë ka dalë në shitje.

Bëhet fjalë për një motor V10 që është përdorur në sezonin 2003, kur skuderia e Ferrarit doli kampione në konkurrencë indviduale me Michael Schumacherin dhe në konkurrencë të përgjithshme.

Pak muaj më parë u shit bolidi kampion i McLaren dhe pronarit të ri i kushtoi rreth 2 milionë dollarë. Kësaj here, në pyetje është vetëm motori, jo i gjithë bolidi, andaj çmimi pritet të jetë më i ulët.

Motori i Ferrarit mban shënimin F2003-GA për nder të presidentit të Fiatit, i cili vdiq në fillim të atij sezoni. Motori 3.0-litërsh ka 10 cilindra dhe zhvillon 845 kuaj fuqi. I krijuar nga alumini dhe magnezi, është relativisht i lehtë dhe është projektuar për të mbajtur Ferrarin përpara konkurrencës.