Home Bota Deklarata e Elon Musk: Facebooku po manipulon publikun kudo në botë

Deklarata e Elon Musk: Facebooku po manipulon publikun kudo në botë

Elon Musk ka kritikuar publikisht Mark Zuckerberg dhe Facebook, duke i akuzuar ata duke manipuluar publikun në mbarë botën. Ai tha gjithashtu se për shkak të kësaj arsyeje specifike, Facebook nuk do ta lëshojë kurrë algoritmin e tij në shqyrtim publik.

Musk ka nisur një sulm të ri ndaj Zuckerberg mbi algoritmet që kompanitë e tyre përdorin për të shfaqur dhe përhapur përmbajtje. Në një postim në Twitter të mërkurën, Musk akuzoi Zuckerberg për manipulimin e publikut në të gjithë globin.

Musk ripostoi një thënie të shpërndarë nga Michael Shellenberger, një autor amerikan, i cili pretendonte se Facebook po mbështeste financiarisht aktivistët që po mbronin censurën e kundërshtarëve të tyre. Pretendimi është në kontrast të plotë me pohimin e Zuckerberg se Facebook lejon që kontrolluesit e pavarur të fakteve të punojnë dhe se ai mirëpret të gjitha pikëpamjet pa ndërhyrë në zgjedhje.

Shumica e algoritmeve të rekomandimit do të bëhen me burim të hapur sot. Pjesa tjetër do të pasojë. Testi i acidit është se palët e treta të pavarura duhet të jenë në gjendje të përcaktojnë, me saktësi të arsyeshme, çfarë ndoshta do t’u tregohet përdoruesve. Pa dyshim, shumë çështje të sikletshme do të zbulohen, por ne do t’i rregullojmë ato shpejt,” shkroi Musk.

Previous articleTelefonata e Jose Mourinhos i prishi mendjen. AC Milan do të mbetet duarbosh…
Next articleShpërthejnë rrjetet. Vajza e familjes Lewandowski e ka zgjedhur se për kë bën tifozllëk… Shikoni çantën e saj të shkollës