Home Bota Dalin pamjet nga tërmeti tragjik në Marok, momenti kur xhamia lëkundet por...

Dalin pamjet nga tërmeti tragjik në Marok, momenti kur xhamia lëkundet por nuk shembet (Video)

Të paktën 296 persona kanë vdekur, sipas një raporti paraprak nga ministria e brendshme e Marokut, pas një tërmeti të fuqishëm me magnitudë 6.8 të shkallës rihter.

Tërmeti goditi Marokun pas prës 23:00, në një thellësi të cekët, rreth 71 km (44 milje) në jug-perëndim të Marrakeshit.

Marrakesh është një qytet historik shumë i dashur nga turistët. Mësohet se ai është goditur keq, me imazhe të rrënojave në rrugë dhe njerëz të detyruar të kampojnë jashtë.

Thuhet se njerëzit kanë mbetur të bllokuar nën ndërtesa të rrënuara dhe spitalet lokale thuhet se kanë përjetuar një fluks të madh.

Udhëheqësit indianë dhe gjermanë janë mes atyre që shprehin ngushëllime për viktimat, ndërkohë që në rrjet po qarkullojnë video të momentit kur janë ndjerë lëkundjet.

Siç mund ta shihni, dikush ka xhiruar një xhami e cila fatmirësisht nuk u shemb, ndërsa lëkundjet vazhdonin.

Previous articleShkaktoi 296 viktima, reagon Shërbimi Gjeologjik i SHBA-ve për tërmetin tragjik në Marok: Ja ku ishte epiqendra
Next articleSpalletti: Nuk mund të isha më i qetë se kaq!