Home Sport Cristiano Ronaldo përjashton rikthimin në Sporting: “Futbolli në Evropë tashmë ka humbur...

Cristiano Ronaldo përjashton rikthimin në Sporting: “Futbolli në Evropë tashmë ka humbur shumë cilësi”

Cristiano Ronaldo ka përjashtuar mundësinë e një rikthimi të mundshëm në futbollin evropian. Pas humbjes (5-0) të Al Nassr ndaj Celta de Vigos, për trofeun e Algarve, portugezi konsideroi se futbolli në Kontinentin e Vjetër po humb fakultete, me përjashtim të Anglisë.

“Evropa? Jo, ajo derë është plotësisht e mbyllur. Unë jam tashmë 38 vjeç e gjysmë dhe nuk ia vlen. Në mënyrën si e shoh futbollin, mendoj se Evropa ka humbur shumë cilësi. E vetmja ligë që për mua ka shumë cilësi dhe është në një nivel më të lartë se të gjitha të tjerat është Premier League. Liga spanjolle nuk është me atë cilësi të madhe.

Liga portugeze është një ligë e mirë, por nuk është një top ligë. Liga gjermane mendoj se gjithashtu ka humbur shumë. Jam i sigurt se nuk do të luaj më në Evropë. Dua të luaj në Arabi. SHBA? Unë mendoj se kampionati saudit është shumë më i mirë se ai i SHBA-së. Skuadra ime është Al Nassr”,- u tha sulmuesi gazetarëve duke u larguar nga Estádio Algarve.

Ronaldo përforcoi idenë se ai ishte pionieri në drejtim të dërgimit të futbollistëve më të mirë në Arabinë Saudite: “100 për qind. Është një fakt. A e prisnit që ndikimi të ishte i menjëhershëm? Do të duhej një vit, por gjashtë muaj. Kam gabuar për gjashtë muaj, por e dija se kjo do të ndodhte sepse në ligën italiane, kur shkova atje, edhe unë isha i vdekur dhe më pas u rinovova. Ku shkon Cristiano, gjeneron interes më të madh dhe e dija që do të ishte. Unë jam i sigurt se sezonin e ardhshëm më shumë yje do të shkojnë atje (Arabia Saudite).”

“Liga saudite do të kalojë atë turke dhe holandeze”

Në ligën saudite, këtë sezon Ronaldo do të takohet sërish me Benzemën, por në anët e kundërta të barrikadës. Megjithatë, CR7 kujtoi se në Al Ittihad ka edhe portugezë në qendër të vëmendjes, siç janë shembujt e Jota (Al-Ittihad i përforcuar) dhe Rúben Neves (El-Hilal i përforcuar), ndër të tjera. Liga do të jetë shumë e mirë”,- përfundoi Ronaldo.

Ndeshja me Benfikën…

Pasi ka luajtur 45 minuta sot, Ronaldo planifikon të kalojë më shumë kohë në fushë kundër Benfikës, në të njëjtin kompeticion, të enjten.
“Është pak nga pak. Siç thashë katër ditë më parë, sot duhej të luaja 45 minuta, kundër Benfica-s ndoshta 60-70 minuta. Më duhet të shkoj ngadalë dhe të akordoj makinën edhe për shkak të lodhjes në stërvitje. Por është pak, por duhet marrë formë dhe duhet ndihmuar Al Nassr në objektivat e tij, që është fitimi i kampionatit”, theksoi CR7, duke garantuar se do të vazhdojë të japë shumë fushë.

“Nëse shikojmë rekordet, jo shumë kohë më parë kam thyer një rekord unik në botë, i cili ishte ai i lojtarit që ka luajtur më shumë për ekipet kombëtare dhe shënuar më shumë gola ndërkombëtarë, lojtari me më shumë gola në Champions League dhe është më mirë të ndalemi këtu. Nuk ia vlen të thuash asgjë më shumë. Raporti i golave ​​do të rritet akoma pak më shumë. Ata do të duhet ta përballojnë defektin edhe disa vite të tjera.”

Previous articleDEBATE për pr.ligjin e Mjekësisë/ Deputetja e PS: Mund të ishit përmbajtur pak, ligji s’është statik, edhe ndryshon. Studenti: Po bëni eksperiment me jetën tonë
Next articleDyshohet se i shiti fiktivisht/ GJKKO vendos nën sekuestro 4 apartamente të ish-zv/kryeministrit Ahmetaj