Home Aktualitet COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 25 qytetarë të infektuar, asnjë humbje jete në...

COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 25 qytetarë të infektuar, asnjë humbje jete në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë: 575 testime, 25 qytetarë të infektuar, nuk ka asnjë humbje jete dhe 27 të shëruar në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtes Sociale i bën thirrje qytetarëve të mos neglizhojnë vaksinimin anticovid dhe vaksinimin kundër gripit, për të forcuar mbrojtjen ndaj viruseve gjatë sezonit të dimrit.

Vaksinimi anticovid dhe i gripit kryhet në qendrat shëndetësore në të gjithë vendin. Vaksinat reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.

Ju informojmë për situatën e Covid19 në 24 orët e fundit: Janë kryer 575 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 25 qytetarë, në Bashkitë:

 

 

12 në Tiranë, nga 2 qytetarë në Rrogozhinë, Fier, Vlorë, nga 1 qytetarë në Tropojë, Dibër, Roskovec, Lushnje, Mallakastër, Selenicë, Himarë.

Janë 175 qytetarë aktivë me Covid19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në Spitalin Infektiv po marrin trajtim 3 patientë. Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me SarsCov2.

Janë shëruar 27 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 328,940 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika ( 28 Dhjetor 2022)

Raste të reja ditore 25
Të shëruar në 24 orë 27
Të shtruar në spitale 3
Humbje jete në 24 orë 0
Testime ditore 575

Testime totale 2,018,525
Raste pozitive 332,711
Raste të shëruara 328,940

Raste Aktive 175
Humbje jete 3,596

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 137
Fier 14
Vlorë 7
Durrës. 4
Gjirokastër 4
Berat. 3
Shkodër 2
Lezhë. 1
Elbasan. 1
Kukës. 1
Dibër. 1/BW

Previous articleTensionet në veri, Xhaçka: Ushtria serbe nuk do të hyjë në Kosovë, Kurti e Vuçiç të bisedojnë
Next articleHistori si nëpër filma: Ish-prostituta nga Tirana surprizohet nga ish-klienti i saj, i propozon “live” në emision për martesë