Home Bota Covid në Evropë/Gjermania kalon 100 mijë vdekje ndërsa Sllovakia mbyllet

Covid në Evropë/Gjermania kalon 100 mijë vdekje ndërsa Sllovakia mbyllet

Rastet e cOVID-19 janë sërish në rritje në pjesë të ndryshme të Evropës pasi moti i ftohtë ka ndikuar në përhapjen e virusit.

Sipas Euro news, vendet në Kontinentin e Vjetër po përpiqen të frenojnë rritjen me mjete të ndryshme  nga një bllokim kombëtar në Austri, tek kufizimi i aksesit në shërbime të caktuara diku tjetër, ose duke nxitur një rritje të normave të vaksinimit. Ministrat e BE-së u takuan për të diskutuar përhapjen e vaksinave përforcuese dhe ndikimin e tyre në lejen e vaksinimit dixhital të bllokut.

Rreth 60% e njerëzve në Evropën Perëndimore janë plotësisht të imunizuar kundër COVID-19, por vetëm rreth gjysma e tyre janë të vaksinuar në Evropën Lindore.

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka paralajmëruar se Evropa dhe Azia Qendrore mund të përballen me 700,000 vdekje të tjera nga COVID-19 deri më 1 mars. Ajo tha se vdekjet për shkak të COVID-19 u rritën në gati 4,200 në ditë javën e kaluar – një dyfishim i niveleve të regjistruara në fund të shtatorit.

Gjermania
Shifrat zyrtare të publikuara ditwne  sotme tregojnë se Gjermania është bërë vendi i fundit që ka kaluar 100,000 vdekjeve nga COVID-19 që nga fillimi i pandemisë. Agjencia gjermane e kontrollit të sëmundjeve thotë se ka regjistruar 351 vdekje shtesë në lidhje me koronavirusin gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e përgjithshëm në 100,119. Në Evropë, Gjermania është vendi i pestë që kalon këtë pikë, pas Rusisë, Mbretërisë së Bashkuar, Italisë dhe Francës.

Kjo vjen mes një debati të ashpër nëse Gjermania duhet të prezantojë vaksinimin e detyrueshëm. Tashmë, ministria e mbrojtjes ka thënë se mund t’u kërkojë ushtarëve gjermanë që të jenw tw vaksinuar ndaj COVID. Në shumicën e rajoneve, vetëm të vaksinuarit dhe ata që janë shëruar nga virusi do të mund të hyjnë në vende publike si restorante ose sallat e koncerteve. Dhoma e ulët e parlamentit të vendit, Bundestagu votoi të enjten në favor të kufizimeve të reja. Planet përfshijnë kufizime të reja për vendin e punës dhe transportin publik. Masat u propozuan nga tre partitë që priten të formojnë koalicionin e ardhshëm: Social Demokratët (SPD), liberalët dhe të gjelbërt.

Sllovakia
Sllovakia shpalli një gjendje të jashtëzakonshme 90-ditore dhe një bllokim dy-javor pas një rritjeje të rasteve me COVID-19 që pa mesataren shtatëditore të vendit të rasteve të rritet mbi 10,000. Vendi i Evropës Qendrore është aktualisht në mes të rritjes më të shpejtë të infeksioneve në botë, dhe masat, të cilat përfshijnë mbylljen e të gjitha dyqaneve jo thelbësore, si dhe bareve dhe restoranteve, kanë për qëllim të ndihmojnë sistemin në vështirësi të kujdesit shëndetësor.

Vendimi erdhi pasi Presidentja Zuzana Caputová iu drejtua kombit të martën, duke thënë se Sllovakia po e humb betejën kundër COVID. Ajo shpjegoi gjithashtu se izolimi ishte i nevojshëm pasi stafi i kujdesit shëndetësor u mbingarkua dhe tendosja në spitale u bë pothuajse e padurueshme. Gjatë bllokimit dy-javor, njerëzit do të lejohen të largohen nga shtëpitë e tyre vetëm për arsye specifike, si blerja e sendeve ushqimore, udhëtimi për në punë dhe shkollë ose vaksinimi. Ata që janë ende të pavaksinuar do t’u kërkohet të bëjnë një test ose provë që kanë pasur COVID-19 në mënyrë që të shkojnë në punë.

Vetëm 45.3% e popullsisë 5.5 milionëshe është plotësisht e vaksinuar. Mijëra në kryeqytetet çeke dhe sllovake, Pragë dhe Bratislavë, përdorën përvjetorin e javës së kaluar të Revolucionit Kadifej antikomunist të vitit 1989 për t’u mbledhur kundër kufizimeve të qeverisë së tyre për koronavirusin.